Spor

Şanlıurfaspor Yine O Hatayı mı Yaptı?

Şanlıurfaspor Yeni transferi Balıkesirspor’un genç orta saha oyuncusu Daudet N’Dongala transferini kamuoyuna duyurduktan sonra Balıkesirspor cephesinden zehir zemberek açıklamalar geldi! Transferin usulsüz olduğunu iddia eden Balıkesirspor FIFA’ya başvurarak hakkını arayacağını açıkladı. Şanlıurfaspor Daha önce iki defa buna benzer şekilde hatalar yaparak tazminat ödemek zorunda kalmıştı.

Şanlıurfaspor Yeni transferi Balıkesirspor’un genç orta saha oyuncusu Daudet N’Dongala transferini kamuoyuna duyurduktan sonra Balıkesirspor cephesinden zehir zemberek açıklamalar geldi! Transferin usulsüz olduğunu iddia eden Balıkesirspor FIFA’ya başvurarak hakkını arayacağını açıkladı. Şanlıurfaspor Daha önce iki defa buna benzer şekilde hatalar yaparak tazminat ödemek zorunda kalmıştı.

Şanlıurfaspor bugün Balıkesirspor’un genç orta saha oyuncusu Daudet N’Dongala ile resmi sözleşme imzaladı.
 
İmzalanan sözleşmenin ardından Şanlıurfaspor yöneticileri imza anında çekilen fotoğrafları gazetecilere servis etti. Servis edilen fotoğrafların ardından Balıkesirspor yönetimi tarafından skandal bir açıklama yapıldı.
 
Balıkesirspor resmi internet sitesinden yapılan açıklamadan da anlaşılacağı üzere daha önce Kubilay Sönmez ve Hakan Arslan’da yapılan sözleşmeli kulüp hatasına Şanlıurfaspor bir kez daha düştüğü öne sürüldü. Sarı Yeşilliler Kubilay Sönmez transferinde yapılan hata sonrassında Çanakkale Dardanelspor ile davalık olmuş ve uyarı cezası almıştı. Aynı hatayı Hakan Arslan ile tekrarlayan Şanlıurfa Temsilcisi Boluspor’a 1 Milyon 500 Bin Lira ödemek zorunda kalmıştı
 
Balıkesir Temsilcisi futbolcu ile sözleşmenin devam ettiğini ve Şanlıurfaspor ve futbolcuya hukuki süreç başlatıldığını açıkladı.
 
Balıkesirspor tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
 
Bilindiği üzere kulübümüzün sözleşmeli futbolcusu olan Daudet N’Dongala, 27.12.2016 tarihinde avukatı aracılığıyla kulübümüzle olan sözleşmesini tek taraflı olarak fesih etmiştir. FİFA kuralları gereği futbolcunun haklı fesih yapabilmesi için, fesih öncesi kulübe usulüne uygun ihtar göndermesi gerekmektedir. Aynı ihtar Türkiye Futbol Federasyonu’na da usulen gönderilmektedir. Söz konusu futbolcunun avukatı aracılığıyla kulübümüze gönderdiği fesih bildiriminde gönderildiği iddia edilen 16.12 2016 tarihli ihtar yazısı, ne kulübümüze ne de TFF’ye ulaşmıştır. Bunun dışında faks yazısının asılları da ne kulübümüze ne de TFF’ye gönderilmiştir. Kulübümüze gönderildiği iddia edilen yazının bir örneğini talep ettiğimizde sadece faks iletim raporu tarafımıza gönderilmiş ve Türk Telekom kayıtlarında yapılan incelemelerde bu şekilde bir gönderimin yapıldığına dair kayda rastlanmamıştır.
 
Daha önce başka kulüplerde bu tip asılsız belgelerle sözleşmelerin haksız bir şekilde fesih edildiği ve bu konularla ilgili davaların FİFA nezdinde görüldüğü futbol kamuoyu tarafından bilinmektedir.
 
Futbolcunun yaptığı haksız fesih ile ilgili hukuki durum 1. Lig Kulüpler Birliği’ne de iletilmiş ve konu ile ilgili gerekli hassasiyetin gösterilmesi kulüp başkanlarından rica edilmiştir.
 
Tüm bu gerçekler ışığında kulüp yönetimi olarak futbolcuya ve menajerine yaptıkları davranışın oyuncunun kariyerini etkileyebileceği bildirilmiş ve hukuki boyutuyla ilgili bilgi verilmiştir. Futbolcu bunun üzerine Antalya’da yapılacak devre arası kampına katılacağını menajeri aracılığıyla tarafımıza bildirmiştir. Antalya’da yapılacak görüşmeden sonra kulüple tekrar sözleşme yapılacağı tarafımıza iletilmiştir. Futbolcunun kulübümüzden özür dileyip kampa katılmasını beklerken 07.01.2017 tarihinde futbolcu menajeri Futbol Şube Sorumlumuz Harun Atabay ile yaptığı görüşmede oyuncunun sözleşmesinde toplam 55.000 euro iyileştirme ve ikinci yarıda oynanacak müsabakaların 8’inde ilk 11’de oynama garantisi karşılığında  sözleşme yenileyeceklerini belirtmiştir. Kendilerine teklif ettikleri şeyin futbolun doğasına aykırı olduğu, hiçbir oyuncuya ilk 11’de oynama garantisinin verilemeyeceği, bu konunun tamamen teknik heyetin insiyatifinde olduğu ve futbolcunun formayı ancak antrenmanlarda gösterdiği performansa göre kazanılabileceği izah edilmiştir. Bu konuyla ilgili yazışmalar elimizde mevcuttur.
 
Yukarıda yapılan açıklamalar sonrası; Balıkesirspor Kulübü Derneği Yönetimi olarak tüm futbol kamuoyunun bilmesini isteriz ki; hiçbir futbolcu Balıkesirspor Kulübünün etik değerlerinden ve prensiplerinden daha değerli değildir. Konu ile ilgili hassasiyetimiz, futbolcunun kulüpten ayrılmış olması değil, Balıkesirspor’un menfaatleri doğrultusunda yapılmış olan sözleşmenin kulübümüz aleyhine usule uygun olmayan yöntemlerle yenilenmeye zorlanmasıdır. Türkiye’de bulunan tüm kulüplerin maddi krizler yaşadığı şu günlerde menajerler vasıtasıyla yabancı oyunculara dünya standartlarının çok üzerinde ücretler ödetilmesine karşı tüm kulüplerin ortak hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz.
 
Söz konusu haksız fesih ve sonrasında futbolcunun başka bir kulüple sözleşme imzalaması ile ilgili hukuki süreç tarafımızca başlatılmıştır. Adı geçen futbolcunun sözleşmeyi haksız fesih ettiği ve hali hazırda futbolcumuz olduğunun tespiti ile sözleşme imzalayan kulübün bu şartlarda bir futbolcu ile sözleşme imzalaması nedeniyle tazminat talebimizi içerir dava FİFA nezdinde açılacaktır. Konu ile ilgili Balıkesirspor’un menfaatleri doğrultusunda gerekli tüm işlemlerin yapılacağını komuoyuna duyururuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu