Kültür

​Şanlıurfa Yöresine Ait Halk Dilinde Beddualar

Şanlıurfa yöresine ait halk dilinde kullanılan bedduaları Şanlıurfa kültür bakanlığına ait web sitesinde yayınlandı, Bölgenin konuşma tarzı diğer illerden oldukça ilgi görürken, Söylenen bazı beddualar oldukça can yakıcı, Şakada olsa teleffuz edilmemesini öneririz.

Şanlıurfa yöresinde kullanılan beddualar can yakıyor, Aile büyüklerinin sıklıkla kullandığı ve arkadaşlar arasında bir birilerine şaka amaçlı söylenen beddualar aslında bölge kültüründe silinmeli.
 
Ah deyesen kan kusasan,Allah siye dert vere derman vermeye,Alti aha gözi baha dört ayaği haviya baha,Betrey söne,Betreye şiş çahıla, Caniya ataş düşe, Canidan bulasan, Canidan bizar olasan Ciğeri el el tökile,Ciğeri ağziya gele, Ciğeri yüreği hestehana slepçesini doldura, Deli olasan dağlara düşesen ,Deli olasan derman bulamayasan, Dermansız derde düşesen, Dert tuta sizi, Dert çekesen ölmeyesen, Diş tırnak bulamayasan, Elifi söne,Eski derdiye dönesen.evvel derman buldi,şimdi derman bulamayasan, Epriyesen çüriyesen,Epriyesen çüriyesen lop lop tökilesen, Felç olup yerde kalasan, Gidesen bi zalımın eline düşesen, Göziyin elifi söne.
 

 

Şanlıurfa Yaşlılarının Sıklıkla Kullandığı Beddualar 

Her tikey bi dağda kala, Hespe tökesen, Hespe tökesen hespiri yiyesen, İki gözi avcuma düşe, Işıği söne, İnce derde düşesen, Kan ağlayıp kara bağliyasan, Kaniya pohiya bölenesen, Kani pohi bi delikten gele, Kani pohi bi gele, Kan kusasan irin akıtasan, Kan sıçasan kan işiyesen, Kızken kızdırasan, Kızken kızdırasan körük çekesen, Kurt düşe ölüm siye yok ola, Me’zul olasan divar dibinde kalasan, Ölmiyesen örnek olasan
Pohidan gülle oyniyasan, Sen olasan parça tike olasan, Sen olasan bi deri bi gemik kalasan, Sen olasan parça pırtik olasan, Sesi kesile, Sesi söne, Soyi sopi kuriya, Tike tike olasan, Lime lime olasan
 

 

Şanlıurfalı Kadınların Sıklıkla Kullandığı Beddualar

Yediği yemek bırnidan gele, Yidıği hekimler çıhara, Yiyesen sıçmiyasan, Al gidesen kara gelesen, Al kızıl kaniya bölenesen, Allah belayi vere, Allah’ın tufanına gidesen, Allah caniyi ala, Allah seni vura, Babay gele yeri boş göre, Balıklara yem olasan,Başiya bomba düşe gülley avcuma düşe Be-mırat gidesen, Beni vuranı Allah vura, Beni yidiz Allah ta sizi yiye, Beyni tökile torbiya gire biye gele, Bi avuç torpah ver beni kurtar, Cehennem ataşına yanasan, Cigeri tahtalarda doğrana, Çıra kımın sönesen,Çifte pıçağa rast gelesen, Dağ kımın durasan duz kımın eriyesen,Dört gişinin çininde gidesen,Evi yıhıla,Evi yıhıla kapi kuş pohınnan sıvana,Gençlığiya doymiyasan,Gidişi ola dönışi olmiya,Gidesen dönmiyesen,Hasreti karnida kala.
Hz.Ali kılıcına gidesen,Kapılarda bitmeyesen, Kapi kılıtlı kala,kör baykuş takayda yuva kura,Kara haberi gele, Kara yer yeri ola,cehennem deligi ola, Kıran süpüre,Kurda kuşa yem olasan,Küller başiya,Külim zibilim başiya.

 

 

Beddua Etmenin İnançlarımızdaki Yeri

Şanlıurfa’da halk arasında bu beddualar iyi niyetle kullanılmış olsa bile aslında dinimizce kullanılması çokta uygun değildir, Özellikle bir anne evladı için bu tür bedduaları etmemeli, Anne bedduası almış bir çocuğun geleceği nasıl olur ? Onu bi düşünelim.

İnsanların birbirlerinin hakkına tecavüz etmeleri, insanı yaratan Allah Teâlâ’nın suç saydığı bir iştir. Yarattığı bir kuluna eziyet edilmesine razı olmadığı gibi, yapılan eziyetleri de yapanının yanına bırakmamaktadır. Bir insanın başka bir insana karşı beddua etmesi. O insandan hakkını almasını Allah’tan istemesi demektir. Bu istek, beddua şeklinde olabilir, ‘ah’lanma şeklinde olabilir. Nasıl olduğundan ziyade insanın işi Allah’a havale etmesi önemlidir. Uygun olan beddua etmemektir. Fakat beddua etmek günah değildir. Bedduayı geri almak da hak helalliği vermek gibi bir şeydir; yapılırsa iyilik yapılmış olur; iyilik yapan her zaman hayır üzeredir. Özellikle bilmek gerekir ki, anne ve babaların çocuklarına beddua etmeleri belki haklarıdır ama asla iyi bir şey değildir. Birbirimize de hayır dua edelim, daha kazançlı oluruz. ( Nurettin YILDIZ )

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu