Gap

Şanlıurfa’dan Halep’e İnsani Yardım

Şanlıurfa’daki Sivil Toplum Kuruluşları ortak olarak İnsani Yardım Platformu adı altında Halep’e 4 tır yardım gönderdi.

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu’na üye dernekler tarafından Halep için toplanan ve içerisinde battaniye, döşek ve gıda malzemesinin bulunduğu 4 TIR, Suriye rejiminin kuşatması altındaki Halep’e dualarla yola çıkarıldı.  

Yardım malzemelerinin gönderilmesi dolayısıyla bir program düzenlendi. Programa Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu’na üye dernek temsilcileri, Şanlıurfa il Müftüsü İhsan Açık, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi  ve vatandaşlar katıldı.

Programda Şanlıurfa STK’ları adına konuşan Osman Gerem, Halep için timsah gözyaşlarının dökülmesini istemediklerini, dünyanın harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

İslam âleminin Halep’in namusunu, malını, canını ve neslini korumadan, kendi namus ve neslini koruyamayacağını söyleyen Gerem, dünyanın gözü önünde Halep’te katliam yapıldığını ifade etti.

Gerem, “Halep için timsah gözyaşlarını dökmelerini istemiyoruz. Dünyanın harekete geçmesini istiyoruz. Bir Halepli şehit annenin, bir basın mensubunun, ‘Müslümanlara bir mesajın var mı?’ sorusuna o şehit annemiz şunu söylüyor. ‘Müslümanların bizi tanımalarını istiyoruz. Zaten bizi tanımış olsalardı yardım ederlerdi’ diyor. Bütün İslam alemine buradan bir çağrıda bulunuyoruz. Halep’in namusunu, malını, canını ve neslini korumadan kendi malınızı, canınızı ve neslinizi koruyabileceğinizi mi zannediyorsunuz? Bugün Halep’te bir katliam yapılıyor, zulüm yapılıyor tüm dünyanın gözü önünde. Biz bir yardım etmek için bile çok zor şartlarda ancak gönderebiliyoruz. O da sadece Halep’in kırsalına gönderebiliyoruz. Halep’in içine bile gönderemiyoruz. BM’nin aldığı bir haftalık ateşkese rağmen dün akşam da bombalandı ve çoluk-çocuk katledildi. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Rabbim kabul buyursun inşallah.” şeklinde konuştu.

Halep’in yerle bir edildiğini söyleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de, Halep için herkesin elinden gelen yardımı yapması gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık’ın yaptığı dua ile program son buldu.

Temmuz ayından bu yana herhangi bir insanî yardımın ulaşmadığı, Halep’in doğu kırsalına gönderilecek 4 TIR’dan oluşan yardım konvoyu, mazlum ve mağdur halka ulaştırılmak üzere dualarla Halep’e doğru yola çıktı. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu