Kültür

​Şanlıurfa’da Şu 6 Şeyi Asla Yapmayın

​Şanlıurfa’da Şu 6 Şeyi Asla Yapmayın , Keyifli bir Şanlıurfa tatili planlıyorsan, bölgeyi tanıman adına uyarıda bulunuyoruz, Şanlıurfa’da şu 6 şeyi asla yapmayın.

Şanlıurfa’da tatilinde yapmamanız gereken çok önemli hassasiyet gerektiren 6 aykırı davranış var, Asla ve asla aşşağıda sıraladığımız şu 6 davranış şeklinde kaçının. Bölge’nin gelenekleri ve yaşam tarzı oldukça önemli, Şanlıurfa halkı gerçek anlamda misafir perverlerdir.
Şanlıurfa tatilinizin keyifli geçmesi ve yöresel lezzetlerde dikkat etmeniz gereken hususları yapmamanız gerekenleri aşşağıda listeliyoruz.

Mırra İçtikten Sonra Kadehi Masaya İndirmeyin

 

1: Mırra İçtikten Sonra Kadehi Masaya İndirmeyin

Yemek yedikten sonra veya taziyelerde Şanlıurfa’da konuklara mırra ikram edilir, Mırranızı içtikten sonra asla ve asla fincanı yere koymayın, size mırrayı ikram eden kişiye tekrardan iade edin.
Neden mi?
Bölgedeki bir gelenek mırra ikram eden kişinin fincanını yere bırakan kişi ikramcıya hakaret olarak algılanır ve ceza olarak ikram edenin evlilik masrafını karşılar, Ya evliyse diyecekseniz 2. evlilik çok zorda değil veya Nikah tazalemek’te çok zor değildir. Kişilerin evlilik masrafını yüklenmek istemiyorsanız asla size ikram edilen mırrayı içtikten sonra fincanı yere bırakmayın ve kişiye tekrar iade edin.

Asla Spariş Ettiğiniz Yemeğin Acı Olmasını İstemeyin

 

2: Asla Spariş Ettiğiniz Yemeğin Acı Olmasını İstemeyin

Acı ile aranız iyiyse yinede siz ısrarla sparişinizin acı olmasını istemeyin, Çünkü Şanlıurfa’daki tüm Restoran ve Diğer yemek yeme yerlerindeki ikramlar acıdır. Ben acılı istiyorum dediğiniz zaman bu işletme sahibine hakaret olarak algılanır. Acı ile aranız yok ise terbiyesiz istiyorum diyebilirsiniz.

Taziye Çıkışı Vedalaşmak İçin Asla Kornaya Basmayın

 

3: Taziye Çıkışı Vedalaşmak İçin Asla Kornaya Basmayın 

Şanlıurfa’da taziye ziyaretleri oldukça yaygındır. Olaki taziye ziyaretinde bulunursanız, Çıkışta asla kornaya basarak vedalaşmayın, Bölgenin geleneklerine aykırı olan bu davranış ayıp karşılanır. Bundan dolayı bir taziye ziyaretinde bulunduğunuzda mırranızı içip fatihanızı okuyun ve daha sonra Baki Allah deyip sessizce taziye yerinden uzaklaşın.

Restoranlar'da Ciğer Yemeyin

 

4: Restoranlar’da Ciğer Yemeyin

Şanlıurfa bölgesinde Meşhur olan Ciğer, Ziyaretçilerin yalnış yerlerde tüketmesiyle ününü kaybediyor. Ne olursa olsun, Restoranlar’da değil Ciğerciler’de deneyin. Ciğerciler sadece Ciğer ve sakatat üzerine lezzetler geliştirirler, Böylelikle daha başarılı bir tat ile karşılaşırsınız.

Balıklıgöl Efsanelerine İnanmayın

 

5: Balıklıgöl Efsanelerine İnanmayın

Bölgeyi ziyaret ettiğiniz zaman muhakak Balıklıgöl’e yolunuz düşecektir. Balıklıgöl’de daha ergenlik yaşına girmemiş çocuklar ile karşılaşacaksınız, Bu çocuklar size Rehberlik etmek isteyecektir ve Balıklıgöl efsanesini üzerine gereğinden fazla kaynaksız bilgi ekliyerek anlatacaktır. 

Paketlenmiş (AMBALAJLI) İsot Almayın
 

6: Paketlenmiş (AMBALAJLI) İsot Almayın 

Şanlıurfa ziyaretinizde almanız gereken isota dikkat edin, Yaprak şeklinde olanları ve ambalajlanmış isotları tercih etmeyin, Zira ev yapımı isot ambalajlı olmaz ve yaprak şeklinde olmaz. Bunun yerine açıkta olanları tercih edin, Tabi satın almadan önce tadına bakın, çok acı ise almayın, Tatlı bir acısı var ise kaçırmayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı