Güncel

Şanlıurfa’da Görülmedik Yağışlar.

Şanlıurfa Meteoroloji Müdürü Necati Kızıler, kentte yağış konusunda rekor kırıldığını açıkladı. Özellikle Ekim , Kasım ve Aralık dönemindeki yağışların uzun yıllara göre çok arttığını belirten Kızıler, “Yağışları geçen yıllara göre değerlendirecek olursak, rekor diyebileceğimiz yağışlar elde ettik.

Şu anki yağışı da ekleyecek olursak, 470 kg civarı bir yağış oldu. Bizim yıllar ortalamamız, Urfa’nın 434 kg. Yani uzun yılları 20 kg geçmiş durumdayız. Bu üç ayda olmamış bir yağış olmuştur. Daha önce hiç üç ayda bir yılın toplamını bulmadık yani” dedi.
 
 

Şanlıurfada Tarihinde Bu Şekilde Yağış Nadir Görüldü.

Kızıler “Yağışlar geçen yıllara göre değerlendirecek olursak, Rekor diyebileceğimiz yağışlar elde ettik . Gecen yıllara bakarsak 2017 Ekim ayında metrekareye 15,7 kg, 2018 Ekim ayı  39,6 kg. Kasım 16,3 kg, Kasım 2018 ise 106,6 kg,
yağış düştü. Aralıkta ise geçen sene 7,4 kg, 2018 yılının aynı ayında ise 259,2 kg. Bu üç aylık toplamımız 405,4 kg. Ama şu anki yağışı da ekleyecek olursak,470 civarı bir yağış olmuştur. Bu da bizim yıllar ortalamamız Urfa’nın 434 kg. Yani uzun yılları 20 kg gemiş durumdayız. Bu üç ayda olmamış bir yağış olmuştur. Daha önce hiç üç ayda bir yılın toplamını bulunmaktadır.sözlerine yer verdi.
 
 

Şanlıurfa’lı Çiftçiler Ne Durum da?

Aşırı yağan yağmur, çiftçileri mağdur duruma getirdi. Hasat yapamayanlar, Ekin ekemeyen çiftçiler isyan etti. Şanlırfa’nın  bütün ilçeleri de aynı sıkıntıyla karşılaştılar. Çiftçiler tarlarının yüksek oranda yağan yağışı, kendilerini de etkilediklerini söylediler. Toprak suya doydu, ve daha suyu ememediğinden dolayı sele dönüştürebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı