Gap

Şanlıurfa’da 454 Köy Korucusu Yemin Töreninden Sonra Göreve Başladı

Şanlıurfa il jandarma komutanlığına bağlı köy korucuları yeni kadroya giren 454 korucu il Jandarma Komutanlığı bahçesindeki yemin töreninin ardından göreve başladı

Şanlıurfa il jandarma komutanlığına bağlı köy korucuları yeni kadroya giren 454 korucu il Jandarma Komutanlığı bahçesindeki yemin töreninin ardından göreve başladı.

Törende konuşan  Şanlıurfa Valisi  Güngör Azim Tuna, kent genelinde 370 güvenlik korucusunun emekli olduğunu söyledi. Yeni alınacak koruculara eğitim verildiğini kaydeden Tuna, uzun süren eğitim çalışmalarını başarıyla tamamlayan 454 kişinin göreve başladığını belirtti.

Korucuların jandarmayla omuz omuza görev yapacağını dile getiren Tuna, şöyle devam etti: 

“Doğu ve Güneydoğudaki bazı illerimizde güvenlik güçlerimiz adım adım  PKK’lı teröristleri takip etmektedir. Yakın takip sonucu inlerine girilmiş olup, örgütün şehir yapılanmaları da tamamen çökertilmiştir. Güvenlik koruculuğu, devlet ve millet birlikteliğini sağlama anlamında çok önemli bir projedir. Güvenlik koruculuğu sadece silahlı insan sayısını artırmaya yönelik bir proje değildir. Korucularımızın buradaki dik duruşu devletinin yanında, bayrağının yanında dik duran halkın verdiği en güzel mesajdır. Dün olduğu gibi bugün de operasyonlar aralıksız devam edecek olup, bir tek terörist kalmayıncaya kadar bu mücadele sürecektir.”

“Toplumda beyaz gömlek gibiyiz”

Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen de koruculuğun meslekten ziyade bir vatan davası olduğunu söyledi.

Yıllarca bölgedeki çatışmalarda devletin safında yer aldıklarını vurgulayan Sözen, koruculara, “Bugün geldiğimiz noktada bin 750 şehit verme pahasına bizler bütün söylenenlere kulağımızı tıkayarak bugünlere geldik. Sizlere düşen görev, kanunlar ve yasalar çerçevesinde bundan sonra görevinizi en iyi şekilde yapmanızdır. Bilmeliyiz ki toplumdaki beyaz gömlek gibiyiz, bizler işlediğimiz bir suçun bütün camiaya, bütün bölge halkına mal olacağını düşünmek zorundayız. Görevimizi yaparken emir komuta zinciri çerçevesinde yapmalıyız.” diye seslendi.

Jandarmanın eğitimli köpekleri ilgi gördü

Konuşmaların ardından  Şanlıurfa İl  Jandarma Komutanlığı bünyesinde görev yapan eğitimli 4 dedektör köpeği gösteri yaptı.

Eğitmenlerinin nezaretinde, yaklaşık 2 metre yükseklikteki engel parkurlarını tırmanarak çıkan hassas burunlu köpeklerin, ateş çemberinin ortasından geçmesi ilgiyle izlendi.

Parkurda araç ve valiz araması da gerçekleştiren köpekler, iz ve mayın takibindeki başarısıyla dikkati çekti.

Törene, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, İl  Jandarma Komutanı Albay Mustafa Kemal Timiroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, Haliliye Belediye Başkanı  Fevzi Demirkol, Eyyübiye Belediye Başkanı  Mehmet Ekinci,  Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, kurum müdürleri, korucular ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu