Güncel

Sanatçı Ferhat Tunç Neden Gözaltına Alındı

Sanatçı Ferhat Tunç Neden Gözaltına Alındı , Yurt dışından Türkiye’ye Atatürk hava alanından giriş yapan Sanatçı Ferhat Tunç Diyarbakır’daki Soruşturmadan Dolayı gözaltına alındı

Ferhat Tunç gözaltına alındı, Gözaltı duyurusunu twitter hesabından yaptı, Sanatçı Ferhat Tunç, Almanya’dan dönüşte uçağın indiği İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. Tunç, yaşanan bu gelişmeyi 23.25’te sosyal medya hesabından duyurdu.
Ferhat Tunç Gözaltına Alındı

 

Diyarbakır’daki Soruşturmadan Dolayı Aranıyorsunuz

Ferhat Tunç’un Diyarbakır’daki bir soruşturmadan kaynaklı olarak hakkında yakalama kararı çıkartıldığı öğrenildi. Gözaltına alındığını Twitter hesabından duyuran Tunç, “Almanya’dan gelirken ‘aranıyorsun’ dediler havaalanında gözaltı işlemi yapılıyor” ifadelerini kullandı. 

Ferhat Tunç Gözaltına Alındı
 

Gözaltına Alınan Sanatçı Ferhat Tunç Kimdir?

1979 yılında liseyi bitirerek Almanya’ya taşındı. Ardından Mainz Üniversitesi’ne bağlı bir müzik okulunda kısa bir eğitim almış ve Kızılırmak adlı ilk albümünü çıkarmıştır.

Ferhat Tunç, elde ettiği müzik birikimini, 1984’te Türkiye’den Almanya’ya giden müzisyen Orhan Temur’la başladığı çalışmaya aktardı ve ortaya Bu Yürek Bu Sevda Var İken albümü çıkardı. Almanya’da olmasına rağmen ülkesinde yaşananlara kayıtsız kalmayan Ferhat Tunç’un bu albümü, 12 Eylül Darbesi’ne itirazın izlerini taşıyordu.

1985’te, 12 Eylül’ün rüzgarlarının henüz sert estiği bir dönemde Türkiye’ye döndü ve yeni bir başlangıç yaparak aynı yıl Vurgunum Hasretine adında Türkiye’deki ilk albümünü çıkardı. Albüm kısa sürede büyük yankı yarattı ve Ferhat Tunç artık Türkiye’de, toplumsal muhalefetin içindeydi. Miting havasında geçen konserler, çok satan albümler ve toplumsal muhalafetin gözdesi olan bir sanatçının ödeyeceği bedel gözaltılar, davalar, mahkemeler ve yıllar süren konser yasakları olacaktı. Bu konuda diyor Ferhat Tunç:
 

Saldırılar arttıkça ben güçleniyordum. Sanatsal üretimimin geliştiğine ve güzelleştiğine şahit oluyordum

Kızılırmak Boylarında Bir Şehir türküsünü Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenlere ithaf etmiştir. 11 Temmuz 2005 tarihinde Tunceli’de PKK tarafından alıkonulan er Coşkun Kırandi’nin ailesine kavuşmasına yardımcı oldu. 2012’de Tunceli’de düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde yaptığı konuşma nedeniyle, Ferhat Tunç’a hapis istemiyle dava açıldı. “Terör Örgütü Propagandası” yaptığı iddiasıyla yargılandı ve 2 yıllık hapis cezası, 3 yıl ertelendi. En son 2016 yılında çıkardığı Albüm Kobani adını taşımaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu