Teknoloji

​Sanallaştırılmış Sistemler İçin Tasarruf Yöntemleri

Sanallaştırılmış Sistemler İçin Tasarruf Yöntemleri Sanallaştırma teknolojisi, şirketleri “sanallaştırmak” olan bir donanım sağlayarak onlarca yıldır para biriktirdi. Ancak yeni bir çalışma, bu sanallaştırılmış kaynakların çoğu zaman ihtiyaç duyulandan çok daha fazla CPU ve bellek ile aşırı şekilde sağlandığını tespit etti.

Sanallaştırılmış sistemler için şirket içi veya bulutta çok mu ödüyorsunuz? Control Up’ın yeni bir raporu, 140.000’den fazla sunucunun performansını izledi ve önemli miktarda CPU ve bellek kapasitesi kullanılmadı.

Veri merkezlerinin aşırı provizyon altında olması büyük bir sır değildir, çünkü aniden kaynakların kısa vadede çalıştırılması ve daha hızlı bir şekilde satın alınması ve dağıtılması gerekir. Ancak Control Up’da sanallaştırma için teknik lider olan Rotem Agmon, şirketlerin daha az harcayabileceğini ve hâlâ akıl sahibi olabileceğini söyledi.

Control Up, sanallaştırma için analiz ve izleme sistemleri sunar. Agmon, BT kaynaklarını yönetmek için başka çözümler bulunduğunu ve çalışmanın kendi şirketlerinin hizmetlerini yerine getirmemek için şirketlerin konuyu daha iyi tanıması olduğunu söyledi. 

Agmon, verdiği demeçte, “Dünyanın her yerindeki veri merkezlerinde aşırı provizyonun gerçekleştiği iyi bilinen bir gerçektir . “Bir analiz şirketi olmak, çok miktarda veriye erişebildiğimiz ve bu bizim üzerinde çalıştığımız şey. 

148.000 üretim iş yükünü kapsıyordu. Control Up, her bir sunucuya tahsis edilen CPU ve bellek sayısını kontrol etti ve daha sonra bu sayıları 60 günlük bir süre boyunca kullanılan miktara karşılaştırdı.

Sonuçlar, VDI (Sanal Masaüstü Altyapısı) makinelerinin neredeyse yarısının çok fazla RAM verildiğini ve birçok genel amaçlı sunucunun neredeyse yüzde 80’inin fazlasıyla karşılandığını gösterdi. VDI, bir veri merkezindeki bir sunucuda bulunan bir sanal makinenin içinde bir kullanıcı masaüstünü çalıştırma işlemidir. Sunucular, masaüstü VM’lerinin altı katından fazla bir süreye yayılmıştı. Rapor, bunun bir masaüstü VM’nin bir kullanıcı için olması ve sunucunun çalışmaya devam etmesi daha önemli olan paylaşılan bir varlık olması nedeniyle olabileceğini düşünüyor.

Pund-IT analisti Charles King eWEEK’e verdiği demeçte, “Bu çalışma, aşırı kaynak sağlayan BT kaynaklarına ilişkin olarak düşünmek için sağlam bir gıda sunuyor” dedi . “Bu, özellikle sistem kaynakları olan bu noktaya kadar olanları en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan x86 sistemlerini (ayrıca kurumsal sınıf RISC ve EPYC sistemleri) sanallaştırmayı düşündüğünden, dikkat edilmesi gereken ilginç bir konu.”  

King, sanallaştırmanın ana faydalarından birinin, şirketlerin donanım maliyetlerine para tasarrufu sağladığına dikkat çekiyor, ancak Agmon bunun daha fazla tasarruf edemeyeceğiniz anlamına gelmediğini söyledi. Çoğu BT yöneticisinin doğru boyuttaki VM’lerden kaçınacağını çünkü çok karmaşık bir girişim olduğunu söyledi.

Agmon, “Genellikle mimari tasarımı satıcıdan kabul edecek ve ihtiyaç duyduklarından çok daha fazlasını ödeyecekler” dedi. “Büyük donanım satıcılarının çoğunda çalıştım. Müşteri kapasite tükettiğinde, daha verimli çalışıp çalışmadıklarını görmek için birilerini göndermezler, size daha fazla sunucu satarlar. ”

Daha verimli bir sistem, şirketlerin RAM maliyetinden tasarruf etmesine yardımcı olacakken, Agmon ihtiyacınız olandan daha fazla CPU’ya sahip olmanın sadece aşırı harcama sorunu olmadığını söyledi.

Durumu iki kişi bir restorana girdiğinde karşılaştırır. Tipik olarak, nerede oturabilecekleri konusunda birçok seçenek vardır çünkü iki akşam yemeği için ayarlanmış birçok masa vardır ve ayrıca barda oturma olabilir. Ancak sekiz kişi rezervasyon yapmadan ortaya çıktığında uzun bir bekleyiş bekleyebilirler, çünkü çok sayıda yemek yiyebileceğiniz daha az masa vardır.

“Daha az sayıda CPU, konsolidasyon oranını artırıyor ve sanallaştırma yığınınızdaki darboğazları ortadan kaldırıyor” dedi. “CPU’ları aşırı sağladığınızda, VM’nizin performansı düşer çünkü hipervizör daha karmaşık hale gelir.”

Belirli maliyet tasarrufları için, raporda, sürekli olarak paylaşıldıkları için aşırı provizyonlu CPU’ların finansal etkisini tahmin etmek özellikle zor. Öte yandan, bellek ayırmanın etkisinin tahmin edilmesi nispeten basit bir matematiktir. Control Up çalışmasında, bir işletim sistemi çalıştıran 71.845 sunucu için 69.3 milyon dolarlık bir maliyetle 26,2 GB RAM tahsis edildi. Bu toplamda, Control Up’ın tahminlerine göre sunucuların yüzde 77’si, RAM’de 30,9 milyon dolarlık bir artışa yol açtı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı