Güncel

Sahilde Görülen Sarı Renkli Madde Paniğe Yol Açtı

​Muğla’nın Marmaris ilçesinde denizi sarı renkli bir maddeyle kaplandı. Denizdeki kirlilik endişeye sebep oldu. Marmaris Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Sorumlusu Barış Ünlü, olay yerinde inceleme yaptı.

Ünlü, denizdeki sarı rengin kirlilikten dolayı olmadığını sadece, polenlerden oluştuğunu söyledi.

POLEN OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

İçmeler sahilindeki manzara ilçede endişelere sebep oldu. Denizin üstündeki sarı tabaka önce akıllara kimysal boya olma ihtimalini getirdi.Marmaris Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Sorumlusu Barış Ünlü de ihbar üzerine İçmeler sahilinde inceleme yaptı.

Ünlü, denizdeki sarılığın kirlilikten dolayı olmadığını söyledi. Denizde sarı tabakaya sebep olan maddenin polen olduğunu açıkladı.

POLEN NEDİR?

Pollen bitkilerin erkek organları kaynaklı çok küçük taneciklerdir. Buna çiçek tozu da denir. Bu ufak boyutları yüzünden rüzgarla savrulup büyük uzaklıklara taşınarak, bir de çiçeklerden öz suyu toplayan arıların vücutlarına bulaşıp çiçekten çiçeğe taşınarak döllenmeyi gerçekleştirirler. 

Bitkiler yer değiştiremedikleri için doğa bu yolla üremeyi sağlamıştır. Pollenler genelde sarı renkli oldukları halde, daha değişik renkte olanları da vardır.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu