Biyografi

Sahabe Cündüb Bin Abdullah

Cündüb bin Abdullah adında dört tane meşhur sahabe vardır. Bunlar; 1-Cündüb bin Abdullah el-Ğamidi. 2-Cündüb bin Abdullah bin Züheyr. 3-Cündüb bin Abdullah. 4-Cündüb bin Abdullah el-Beceli. Bizim burada anlatmaya çalışcağımız ise budur.

Cündüb Bin Abdullah Kimdir?

Baba Adı : Abdullah.
Anne Adı : Bilgi yok.
Doğum Tarihi ve Yeri : Bilgi yok.
Ölüm Tarihi ve Yeri : Bilgi yok.
Fiziki Yapısı : Bilgi yok.
Eşleri : Bilgi yok.
Oğulları : Bilgi yok.
Kızları : Bilgi yok.
Gavzeler : Bilgi yok.
Muhacir mi Ensar mı : Bilgi yok.
Rivayet Ettiği Hadis Sayısı : 43 tane.
Sahabeden Kim ile Kardeşti : Bilgi yok.
Kabile Neseb ve Soyu : Cündüb bin Abdullah bin Süfyan el-Beceli el-Alaki el-Ahmesi dir.
Lakap ve Künyesi : Ebû Abdullah.
Kimlerle Akraba idi : Bilgi yok.
 

Cündüb Bin Abdullah Hayatı

Cündüb bin Abdullah adında dört tane meşhur sahabe vardır. Bunlar; 1-Cündüb bin Abdullah el-Ğamidi. 2-Cündüb bin Abdullah bin Züheyr. 3-Cündüb bin Abdullah. 4-Cündüb bin Abdullah el-Beceli. Bizim burada anlatmaya çalışcağımız ise budur. Cündüb bin Abdullah el-Beceli yaşça küçük olan sahâbilerdendir. Bazen dedesine nisbet edilerek Cündüb bin Süfyân diye, bazen de Cündüb el-Hayr diye zikredilir. Resûlullâh (s.a.v)’-den sonra önce Kûfe’ye yerleşti, sonra oradan Basra’ya göçtü ve hayatının büyük kısmını orada geçirdi.
Kendisinden İbn-i Sirin ve Hasan el-Basri rivâyet ettiler. Rivâyetleri Kütüb-ü Sitte’de tahric edilmiştir. 43 hadisi bilinmektedir.; bunların yedi tanesi müttefekun aleyh, beş tanesi de Müslim’de tahric edilmiştir.
 

Cündüb bin Abdullah (r.a), anlatıyor

Gençliğimizde Resûlullâh (s.a.v) ile beraberdik. Resûlullâh (s.a.v) bize Kûr’ân-ı öğrenmeden önce imanı telkin etti. Sonra ise, Kûr’ân-ı öğrendik. Böylece imanımız daha kuvvetlendi
Cündüb bin Abdullah şöyle dedi:
Yüce Allâh’ın kitabı hakkında kendi reyi ile söz söyleyen biri, isabet etse bile yanılmıştır
Cündüb bin Abdullah (r.a)’ın hayatı hakkında fazla bilgi bulunma-makla beraber, onun âile bireyleri, varsa rivayet etmiş olduğu hadisler hakkında, ve geri kalan hayatı ile ilgili nerde ve ne zaman hangi tarihte vefat ettiğine dair elimizde bundan fazla hiçbir bilgi yoktur.
Şübhesiz ki, en doğrusunu Allâh bilir. Allâh, onlardan razı olsun.
 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu