Biyografi

Sahabe Ala Bin Ukbe Kimdir ?

​Sahabe Ala Bin Ukbe Kimdir hayatı ve kendisi hakkında oldukça zayıf bilgilere sahip olan tarih kitapları doğum yılı veya ölüm yılı hakkında herhangi bir bilgi sunamıyor. Araştırmalarımız sonucunda çok kısıtlı bilgilere ulaşmış olsak ta bu bilgileri urfahaberleri.com müdavimleri ile paylaşmaktan onur duyarız.

Peygamberimizi görenler ve onun ohbetine yaşam tarzına şahit olan kişilere verilen isim sahabedir, Oldukça fazla sahabe bulunmaktadır bazı rivayetlerde 60 bin civarı olduğu söylensede ulema ve tarihçilerin ise kesin ve net fikri 114.000 sahabe olduğu yönünde, Bu sahabelerden bir tanesi ise Ala Bin Ukbe adını taşımaktadır,
Sahabe Ala Bin Ukbe hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz, Araştırmalarımızın sonucunda hayatı ile ilgili kısa bilgiler edindik. 

 
 

Sahabe Ala Bin Ukbe Hayatı

Hayatı hakkında fazla bilgi bulunmayan Alâ bin Ukbe, Resûlullâh tarafından Abdullah bin Erkam (bazı kaynaklara göre Erkam veya Zeyd bin Erkam) ile birlikte buğün noterlerce yerine getirilen bazı işleri yürütmekle görevlendirilmişti. Bu iki sahabi çeşitli kabileleri ve ashab’ın evlerini dola-şarak borç, mukavele ve bunun gibi muameleleri yazıyla tesbit ederlerdi. Alâ bin Ukbe, ayrıca Resûlullâh’ın bazı şahıslara ve kabilelere vermiş olduğu İkta’ların belgelerini de yazmış olub bu belgelerden biri şöyledir:

Rahmân ve Rahim olan Allâh’ın adıyla. Bu, Resûl Muhammed’in Cüheyne’den Beni Şemah’a verdiği (İktâ’ın belgesi) dir: Onlara, Sufeyne-den sınırını çizdikleri ve ektikleri yerleri vermiştir. Kim onlara karşı hak iddia ederse ona hak yoktur. Onların hakkı haktır!” Alâ bin Ukbe yazdı ve şahid oldu.

Vefat tarihi belli olmamakla birlikte Hz.Ebû Bekr devrinde Necran âmilliği görevini sürdüren Amr bin Hazm’ın maiyetinde kâtiblik yaptığı bilinmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu