Biyografi

Sahabe Abdullah Bin Yasir Hayatı

Sahabe Abdullah Bin Yasir Hayatı Mekke’de doğmuştur. Ölüm Tarihi ve Yeri : İslâm’ın ilk zamanlarında şehid edildi kabri Mekke’de dir. Eşleri : Bekar şehid edildı.

Baba Adı : Yâsir bin Âmir.

Anne Adı : Sümeyye bint-i Huyyat.

Doğum Tarihi ve Yeri : Tarih yok Mekke’de doğmuştur.

Ölüm Tarihi ve Yeri : İslâm’ın ilk zamanlarında şehid edildi kabri Mekke’de dir.

Fiziki Yapısı : Bilgi yok.

Eşleri : Bekar şehid edildı.

Oğulları : Yok.

Kızları : Yok.

Gavzeler : Yok.

Muhacir mi Ensar mı : Yok.

Rivayet Ettiği Hadis Sayısı : Bilgi yok.

Sahabeden Kim ile Kardeşti : Bilgi yok.

Kabile Neseb ve Soyu : Abdullah bin Yâsir bin Âmir bin Mâlik bin Kinâne bin Kays bin Huysan bin Vezim bin Sa’lebe bin Avf bin Hârise bin Amir el-Ekber bin Yam bin Ans (Zeyd) bin Malik bin Üded bin Zeyd bin Yeşcüb bin Arib bin Zeyd bin Kehlân bin Sebe bin Yeşcüb bin Yarub bin Kahtân’dır. Beni Malik, bin Üdedler ise Mechiz-kabilesinden dir.

Lakap ve Künyesi : Bilgi yok.

Kimlerle Akraba idi : Yâsir bin Âmir, ve Sümeyye bint-i Huyyat-’ın oğulları, Ammâr İbn-i Yâsir’in kardeşi, İslâm’ın ilk şehidlerindendir.

 
 
 

 

Abdullah Bin Yasir Hayatı

Abdullah bin Yâsir’in babası Yâsir bin Âmir, Yemenli olub annesi Sümeyye bint-i Huyyat ise, Ebu Huzayfe bin Muğire’nin kadın kölesiydi. Sümeyye’yi Yâsir ile evlendirdi. Önce Ammâr olunca onu ve annesi Sümeyye’yi azad etti. Ardından Abdullah doğdu. Abdullah büyüyünce Mekke’de başlayan dini İslâm’ı seçen ilklerden oldu. Allâh yolunda en ağır İşkencelere uğratılmış babası ve kendisi Mekke’de Müslüman olarak can vererek şehid edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu