Güncel

Sabah namazına gelmeyenlerin sorumluluğu da bizim üzerimizdedir.

Siyer Vakfı Kurucu Başkanı Muhammed Emin Yıldırım, iştirak ettiği sabah namazı programında, camiye gelmeyenlerin ve sabah namazından mahrum olanların her Müslümanın sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Siyer Vakfı Kurucu Başkanı Muhammed Emin Yıldırım, iştirak ettiği sabah namazı programında, camiye gelmeyenlerin ve sabah namazından mahrum olanların her Müslümanın sorumluluğunda olduğunu söyledi.
 

Bir takım programlara katılmak üzere Şanlıurfa’da bulunan Siyer Vakfı Kurucu Başkanı Muhammed Emin Yıldırım, Peygamber Sevdalıları Platformu ve HÜDA PAR yetkililerinin de iştirak ettiği sabah namazı programında konuştu.

Balıklıgöl Platosunda bulunan Mevlid-i Halil (Dergâh) Camii’nde sabah namazını kılan Yıldırım, daha sonra cami içerisinde bulunan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in Sakal-ı Şerif ve Kadem-i Şerif’ini ziyaret ederek İl Müftüsü İhsan Açık’tan bilgi aldı.

“Camileri Cuma namazında olduğu gibi sabah namazlarında doldurmak zorundayız”

Ziyaretin ardından cami avlusunda toplanan cemaate kısa bir konuşma gerçekleştiren Yıldırım, sabah namazından gafil olanların halinden dolayı her Müslüman’ın yüreğinde bir ıstırabın yer alması gerektiğine dikkat çekti.

Her Müslümanın Allah’a kulluk etme noktasında hem yaşama hem de yaşatma bakımından sorumluluğu olduğunun altını çizen Yıldırım, “İnsanlarımızın çoğu böyle bir bereketten mahrum yaşıyorlar. Sabah namazından mahrum olanların sorumluluğu da bizim üstümüzdedir. Öyle bir yüreğimizi dağlamalı ki sabah namazına geldiğimiz zaman ‘Biz geldik, bize nasip ettin, Rabbim. Ama şu an binlerce insan yatağa, yorgana mahkûm olarak senin huzuruna gelememenin gafletini yaşıyorlar. Ve biz de bundan sorumluyuz’ ıstırabının yüreğimizde olması gerekir. Allah’a kulluk etme noktasındaki bilincimiz daim olsun ama bu yetmez başlı başına. Bizim hem yaşama hem de yaşatma sorumluluğumuz var. Bundan dolayı hepimiz bu manada gayret içerisinde olmalıyız. Şu camiyi bir Cuma namazında olduğu gibi doldurmak zorundayız. Bu bilinçten mahrum yaşarsak Allah korusun imansız, namazsız, İslam’a ait değerlerden gafil olarak yaşayan her bir insanın sorumluluğunu da omuzlamış bir biçimde rabbimize yürürüz.” ifadelerini kullandı.

“Bu camiler Allah’ın bize emanetleridir”

Camilerin daha iyi bir noktaya gelmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, “Başkalarının da günahlarını üstlenmemek, onlara emr-i bil maruf, nehy-i anil münker (iyiliği emretme, kötülükten men etme) adına bazı şeylerde aksaklık yapmamak, görevimizi aksatmamak için bu bilinçle yürümemiz lazım. Elhamdülillah, bu anlamda bilinçli ve şuurlu kardeşlerimizsiniz. Bu konuda daha da hassas olalım. Bu camiler bize Allah’ın emanetleridir. Onlara sahip çıkarak daha da iyi noktalara gelmesi için gayret gösterin. Allah, bu uğurda gayretimizi, çabalarımızı artırsın. Gönlü mescitlere bağlı bu bahtiyar kullarından bizleri de eylesin inşallah.” şeklinde konuştu.

Sabah namazı programına Siyer Vakfı Kurucu Başkanı Muhammed Emin Yıldırım’ın yanı sıra, İl Müftüsü İhsan Açık, HÜDA PAR Genel Merkez İstişare Kurulu üyesi Süleyman Atmaca, HÜDA PAR İl Başkanı Lokman Yalçın, Peygamber Sevdalıları Platformu Şanlıurfa İl Koordinatörü İbrahim Halil Göven, İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem ve vatandaşlar katıldı.

 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu