Güncel

Rüyalarında Gördü Ve Hiç Oradan Ayrılmıyorlar

Eskişehir’de, Şehabüddin-i Sühreverdi Hazretlerini rüyasında gördükten sonra türbenin bakımını yaptığını söyleyen gelin görümce günlerin büyük bölümü ise burada oluyorlar.

GÖRDÜKLERİ RÜYAYI ANLATMAK İSTEMEDİLER

Sühreverdi hazretlerine ait olduğu söylenilen Kemal Zeytinoğlu caddesi üzerindeki türbeye hizmet yapan, bakım ve temizliği üstlenen görümce Ayşe Şavor ile gelin Hanım Seven, gördükleri rüyayı anlatmak istemediklerini söyleyerek günlerin büyük bölümünü burada geçirdiklerini açıkladı. 

Şehabüddin-i Sühreverdi Hazretlerini rüyasında gördükten sonra türbenin bakımın yapıldığını söyleyen Seven, “Daha evvelde burada yaşlı bir teyze görev yapıyordu. O vefat edince, bir zaman ablam baktı. Daha sonra ben ve görümcem ilgilenmeye başladık. Bir gün ben, bir gün görümcem gelip, türbenin temizliğini, bakımını yapıyoruz. Ziyaretçilerle ilgileniyor, dua yapıyor, namaz kılıyoruz. Buraya gelenler huzur buluyor, sıkıntısı olan, çocuğu olmayan, evlenenler gelip dua ediyor. Duası kabul olanlar tekrar gelip dua ediyorlar, şeker dağıtımı yapıyorlar.

BURADA ÖLENE KADAR HİZMET YAPMAK İSTİYORUM

Ölene kadar Şehabüddin-i Sühreverdi Hazretleri’nin türbedarlığını yapmak istediğini açıklayan Seven, “Maddi, manevi olarak çok faydasını gördüm. Hem ev sahibi oldum, hem Umre’ye gittim. Her şey birdenbire oldu, oğlumun da düğününü yaptık. Buraya geldim mi kendimi daha huzurlu, daha mutlu hissediyorum. Görülmeyen bir şekilde evimize bereket huzur geldi.

TÜRBEDARLIĞA BAŞLADIKTAN SONRA ÇOCUĞUM OLDU

Türbedarlık yapmadan evvel, çocuğunun olmadığını, bu işi gönüllü olarak yapmaya başladıktan sonra çocuğunun olduğunu anlatan Türbedar Ayşe Şavor, “Sabah gelip türbemizi açıyoruz. Ziyaretçiler geliyor onlarla ilgileniyoruz. Kur’an-ı Kerim okuyup sohbet ediyoruz. Temizlik işleri olursa onlar ilgileniyoruz.

Ziyaretçilerimiz geliyor. Biz oturuyoruz, sohbetimizi yapıyoruz. Kur’an okuyoruz. Tespihimizi çekiyoruz. Temizlik olursa temizliğimizi yapıyoruz. 8 sene oldu. Önceden görümcem vardı. O zaman çok gelip giderdik. İşte görümcem evlenince anahtarı bize verdiler. Biz gönüllü olarak başladık. Türbedarlığa başlamadan evvel çocuğum olmuyordu. Rüyamda gördüm. Bana dediler ki ‘iki rekat namaz kıl, çocuğun olacak. Geldim, ziyaret yaptım. 1 buçuk sene sonra bir oğlum oldu. Beş sene sonra bir kızım oldu. Sekiz senedir de burada hizmet yapıyorum.

TÜRBEDARLIK MANEVİ İZİNLERLE YAPILIYOR

Eskişehir’de türbelerin ser türbedarlığını yapan Ali Mehmet Levend Başerdem, Şehabüddin-i Sühreverdi Hazretleri, zarar görmüş olan fütüvvet ve ahilik teşkilatının canlanmasını tesis yapmak için, 34’üncü İslam Halifesi Rükneddin’in ricalarıyla Anadolu’ya gönderildiğini söyledi. Başerdem, konuşmasına şöyle devam etti:

Şehabüddin-i Sühreverdi Hazretleri Anadolu’da geziler yapıyor. Çeşitli vilayetleri, ilçeleri illeri geziyor ve nihayetinde Eskişehir’e geliyor. Bugünkü burada medfun bulunduğu yere dergahını kuruyor. Uzun zaman hizmet verdikten sonra burada vefat ediyor. 

Türbedarlık gönüllü olarak yapılan bir şey. Manevi işaretler ve manevi izinlerle mübareklerin tensipleriyle oluşan bir durum. 

Onların istediği şahıslar bu hizmetleri yapıyor. Türbedarlar, türbelerin günlük temizliğini, haftalık temizliğini, senelik temizli yapılıyor. 

Bakım, onarım, çatı, duvar, badana, pencere, aklınıza gelebilecek bir evde ne gibi ihtiyaçlar oluyorsa türbelerde de aynı ihtiyaçlar hasıl olabiliyor. 

Hatta buralar daha fazla ziyaret yapıldığı için daha çok hassasiyetle, temiz tutulması gerekiyor. Bizler de temiz tutmaya çalışıyoruz.

Türbe ziyaretçilerinden Nurcan Bilgin, bayan türbedarların hiç bir maddi menfaati olmadan buranın temizliğini, bakımını yaptıklarını, onlar sayesinde temiz bir ortama girerek rahat ve huzurlu bir şekilde ziyaret yapabildiklerini söyledi.

ŞEHABÜDDİN SÜHREVERDİ KİMDİR?

Asıl ismi Ebu Hafs Ömer Bin Muhammed. Şafi’i mezhebindendir. Fıkıh alimi ve ekabir evliyadan olup Sühreverdiyye tarikatının kurucusu ve piridir. Ebu Bekir Sıddık soyundandır. İran’ın Sühreverdi kentinde doğmuştur. Hicri 632’de (M.1234) Muharrem ayının onuncu günü Eskişehir’de türbesinin olduğu dergahında vefat etmiştir. 

Şehabüddün-i Sühreverdi, Mogol istilasından sonra Anadolu’da oluşan sistem boşluğunu doldurmak için, Ahi Evran ile birlikte gelerek, fütüvvet teşkilatının tesisi ve inşası için uğraşmıştır.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu