Ekonomi

Rusya’nın Yeni Hamlesiyle Türk Çiftçilerini Çok Üzmüş Olacak

Bazı Türk ürünleri için ithalat yasağını halan daha kaldırmayan Rusya, “yerli üretim hamlesi” ile zaten çok yakında ithalata ihtiyaç duymayacağı iddiası gündeme oturmuş oldu.

Sera yatırımların yükselmesiyle 2020’ye kadar domates ve salatalık dahil, tüm talebin yerli üretimle karşılanması hesapları yapılıyor.

160 HEKTARLIK KIŞLIK SERA AÇILDI

Rusya Tarım Kongresi’nde konuşan bakan, Rusya’nın 2016 senesinde sebze ihtiyacı yüzde 90’ı yerli ürünlerle sağlanmış olduğunu açıkladı. 

Bu oran daha da yukarıya çekilmesi için sera kompleksleri modernize yapılması ve yenilerin inşa edilmesi gerektiğini söyleyen Tkaçev, ülkede 2016 senesinde sera sebzelerin üretimin 2015’e göre yüzde 8 artış olarak 691 bin tona yükseldiğini ve 160 hektarlık yeni kışlık seranın açıldığını bildirdi.

Tkaçev, Rusya’nın domates ve salatalık başta olmak üzere sebze üretimin tamamen kendine yeter hale gelebilmek için 2020 senesine kadar sebze üretimini senede 200 bin ton arttış olması gerektiğini belirterek. 

Rus Bakan, “Bunun için senede en az 400 hektar sera kompleksinin modernize ve inşa yapılması gerekiyor.

BAŞBAKAN MEDVEDEV DE SÖYLEMİŞTİ

Rus Bakan ayrıca, ithal meyvelerin yerini yerli meyvelerin alması için senede 15 bin hektar yeni bahçenin kurulması gerekiyor.

Tkaçev, uygulanan gıda ürünleri ambargoları Rusya’da yerli üretimin artmasıyla birlikte katkıda olduğunu söyledi, “Yaptırımların sonsuza kadar devam etmeyeceğini biliyoruz. 

Fakat bir ya da iki sene daha devam etmesi üreticilerimiz için çok iyi olur.

Türk sebze meyve ürünlerine yasağın tamamen kalkmaması en önemli sebebi “yerli üretimi korumak” olduğu saklanmıyor. Başbakan Medvedev de bu yönde görüş beyan etmişti. 

Türk tarafından bakanlar düzeyinde gelen “memnuniyetsizlik açıklamaları”na rağmen, Rusya “bürokratik ve siyasi gerekçeleri” birleştirerek bu konuyu yavaştan almaya devam ediyor. 

Bakan Tkaçev’in verdiği son bilgiler ve koyduğu 2020 hedefine bakıldığında, Rusya yasağı kaldırsa bile orta vadede Türkiye’den sebze alımına fiilen gerek kalmayacağı söyleniyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı