Güncel

Rusya’da Yapılan Son Türkiye Anketinde Çok İlginç Neticeler Ortaya Çıktı

​Rusya’da yapılan yeni bir kamuoyu araştırması Türkiye ile ilişkilere bakışı toplum nezdinde hızlı “normalleşme” gösterdiğini söyledi. Genel olarak Türkiye ile ilgili duygu ve düşünceleri “negatif” olanlar “pozitif” olanlardan hala çok olmasına rağmen, olumlu bakış yavaş yavaş eski günlere dönme eğiliminde.

İLİŞKİLERİN KÖTÜ OLDUĞUNU DÜŞÜNENLER AZALDI

İkili ilişkilerin gergin ve düşmanlık seviyesinde olduğunu düşünenlerin oranı son bir senede yüzde 70’den yüzde 28’e geriledi. Geçen sene ilişkileri doğrudan “düşmanca” niteleyenler yüzde 23 iken bu sene bu oran yüzde 4’e kadar azaldı. İlişkilerinin geldiği noktayı “gergin” kelimesi ile tanımlayanlar yüzde 47’den yüzde 24’e indi.

Türkiye’ye bakıştaki bu “hızlı iyileşme” henüz Rusya halkının gözünde “dostluk” nitelemeleri için erken gözüküyor: İlişkileri “iyi komşuluk” olarak niteleyenler yüzde 8, “dostluk” olarak görenler yüzde 6, “çok sıcak” diye kabul edenler yüzde 5.

ERDOĞAN PUTIN ZİRVELERİ İKİ HALKI YAKINLAŞTIRDI

Rusya halkı yüzde 49’u, mevcut zorluklara rağmen iki ülke ilişkileri ve işbirliği geliştirilmesinden yana olduğunu söylüyor.  Ankara ile iyi ilişkilere karşı olanların oranı gün geçtikçe geriliyor. Uzmanlar, Putin ile Erdoğan arasındaki zirvelerin halkın gözünde ilişkilere bakışı iyileştirdiği ise dikkatlerden kaçmadı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu