Güncel

Rus Savaş Gemisi İle Yük Gemisi Çarpıştı

​İstanbul Boğazının Karadeniz giriş açıklarında Rus askeri gemi ile canlı hayvan taşıyan bir gemi çarpıştı. Çarpışma sonrası Rus askeri gemisi su almaya başladı mürettebat ise suya atladı. Olay yerine gönderilen Kıyı Emniyeti ekipleri, tüm mürettebatı kurtardı. Rus gemisi ise battı.

İstanbul Boğazı’nın 18 mil açığında olan Rus askeri istihbarat gemisi RS LİMAN ile MV YOUZARSİT isimli canlı hayvan taşıyan kuru yük gemisi ile çarpıştı.

TÜRK SAVAŞ GEMİSİ YOLA ÇIKTI

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Sahil Güvenlik Komutanlığı bölgeye gidip olaya müdahale etti. Canlı hayvan yüklü kargo gemisi çarpışmanın etkisiyle batmaya başladı, mürettebat tahliyesi için Kıyı Emniyeti, Sahil Güvenlik ve Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı gemilerin harekete geçtiği öğrenildi.

78 PERSONELİN TAMAMI KURTARILDI

Mürettebatın kurtarılması için olay yerine Kıyı Emniyetine ait tahlisiye botları ve römorkörler intikal etti. Türk kıyı emniyeti denize atlayan 45 Rus askerini kurtardı. 15 Rus askerin kayıp olduğu iddia edilmişti. Fakat Rus Savunma Bakanlığı ise 78 personelin tamamı tahliye yapıldığını söyledi. 

KAZANIN SEBEBİ YOĞUN SİS

Bölgede yoğun sis olduğu ve kazanın bu yüzden olduğu söyleniyor.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI GEMİNİN BATMA RİSKİ VAR

Rusya Savunma Bakanlığı’dan yapılan açıklamaya göre, Karadeniz Filosu’na ait Liman adlı araştırma gemisi İstanbul Boğazı’nın 40 kilometre kuzeybatısında hangi ülkeye ait olduğu belirlenemeyen Aşot-7 adlı bir başka gemiyle çarpıştı. Liman gemisinin mürettebatından kimsenin ölmediği ya da yaralanmadığı fakat geminin batma riski olduğu belirtildi.

BAŞBAKAN YILDIRIM MEDVEDEV’LE GÖRÜŞME YAPTI

Kazadan sonra Rusya Başbakanı Medvedev’i arayan Binali Yıldırım, üzüntülerini iletti.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu