Güncel

Rus Lider Putin; Suriye Saldırıları Çözüm İçin Yapılan Bir Müdahale Değildir

Putin: Suriye saldırısı uluslararası ilişkiler üzerinde yıkıcı etkiye sahip Rusya Devlet Başkanı Putin, “Suriye’de yaşanan yeni gerilim, tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etkiye sahip.” dedi.ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye saldırısının ardından açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı en sert biçimde kınadıklarını vurgulayarak “Suriye’de yaşanan yeni gerilim, tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etkiye sahip.” dedi.

Putin, “ABD, eylemleriyle Suriye’deki insani felaketi daha da derinleştiriyor, sivil halka acılar yaşatıyor, teröristlere göz yumuyor ve Suriye ile bölgede yeni bir sığınmacı dalgasını teşvik ediyor.” ifadelerini kullandı.

BM Güvenlik Konseyini ABD ve müttefiklerinin saldırgan eylemlerini kınamak üzere acil toplantıya çağırdıklarını vurgulayan Putin’e göre ABD, Suriye’ye saldırmak için yine sivil halka karşı zehirli madde kullanma senaryosunu bahane olarak kullandı.

Saldırının BMGK’nın onayı alınmadan düzenlendiğini ve BM Tüzüğü’nü, uluslararası hukukun norm ve ilkelerini ihlal ettiğini vurgulayan Putin, Batılı ülkelerin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün (OPCW) Suriye’ye uzman ekip göndermesini saçma bir şekilde görmezden geldiğine işaret etti. Rus lider, “OPCW, tüm koşulların açığa çıkarılması için uzmanlarını Suriye’ye gönderdi. Ancak soruşturmanın sonuçlarını beklemeden askeri operasyon düzenleyen Batılı ülkeler, OPCW’nin adımını görmezden geldi.” ifadelerini kullandı. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı