Güncel

Resmi Neticeler Açıklandı Bulgaristan’da Sandıkta Kriz Çıktı

Bulgaristan’da hafta sonu yapılan erken genel seçimlerin resmi neticeler açıklandı. Neticeye göre seçimden birinci parti olarak çıkan GERB ile ikinci parti olarak çıkan Bulgaristan Sosyalist Partisi koalisyon kurmayacaklarını açıkladı.

MERKEZ SEÇİM KURULU AÇIKLADI

Merkez Seçim Komisyonu (MSK), bugün yapmış olduğu açıklamada Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisinin (GERB) 1 milyon 147 bin 292 oyla seçimlerin birinci partisi olduğunu söyledi. 

GERB partisi, 240 sandalyelik Bulgar parlamentosuna 95 milletvekili gönderirken, seçimlerin ikincisi sosyalistler oldu. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), 955 bin 490 oyla parlamentoya 80 milletvekili gönderiyor. Oy oranına göre üçüncü sırada olan Birleşik Vatanseverler Koalisyonu ise 27 milletvekiline sahip. Üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) 26 milletvekili çıkarmayı başarırken, parlamentoya vekil gönderebilen son parti ise Volia oldu.

Volia’nın 12 milletvekili var. Şu anda yönetimde olan geçici teknokratlar hükümetinin Başbakanı Ognian Gercikov ise bir an evvel hükümetin kurulması gerektiğini, yoksa ülke olarak Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını 1 Temmuz’da devralacak Bulgaristan’ın dünya önünde iyi bir izlenim bırakmayacak dedi.

KOALİSYON KAÇINILMAZ

240 sandalyelik Bulgaristan parlamentosunda kurulacak yeni hükümetin güvenoyu alabilmesi için en az 121 milletvekilinin desteği gerekiyor. Seçimden birinci parti olarak çıkan eski Başbakan Boiko Borisov’un GERB Partisinin 95 milletvekili çıkarırken, 121 milletvekilinin desteğini alması için koalisyon arayışlarına girmesi kaçınılmaz görünüyor. Seçimlerin ikinci partisi BSP, asla GERB ile koalisyon kurmayacaklarını açıklarken, aynı şekilde de GERB yönetimi BSP ile bir koalisyon söz konusu olmayacak.

Seçimlerden birinci ve ikinci parti olarak çıkan iki siyasi oluşumun birbiriyle asla koalisyonda yer almak istemediklerini söylemesi, hükümet arayışların ince pazarlıklar gölgesinde geçeceği tahmin ediliyor.

TÜRKLERİN DURUMU

Ülke nüfusunun yüzde 10’nunu oluşturan Türk ve Müslümanların oyları için mücadele veren HÖH, önceki seçimlerle kıyasla oy kaybına uğrarken, bir milletvekili farkla üçüncü siyasi güç konumunu Birleşik Vatanseverler Koalisyonuna kaptırdı. Böylece olası koalisyon görüşmelerinde kilit rolünü de kaybetmiş oldu. Geçen sene kurulan ve HÖH gibi ülkedeki Türkleri temsil eden Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar Partisinin (DOST) aldığı oylar parlamentoya girmek için yüzde 4’lük barajı aşmaya yetmedi.

DOST SEÇİMİN İPTALİNİ İSTEDİ

Seçimlerin iptalini isteyen DOST, seçimlerin adil ve şeffaf bir ortamda Anayasa ve Seçim Yasası’na uygun olmadığını savundu. DOST Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan, Bulgaristan vatandaşları seçme hakkı engellendiğini söyledi. Bulgaristan’a oy kullanmak için Türkiye’de gelen Bulgar vatandaşları sınırda karşılaştıkları aşırı milliyetçilerin engellemelerini hatırlatan Mestan, oy kullanmak için gelen vatandaşların geçişine izin verilmemesinin anayasaya aykırı olduğunu ve ceza kanununa göre suç teşkil ettiğini söyledi.

SAĞ SİYASİ OLUŞUMLAR DOST’UN KAPATILMASINI İÇİN TALEP YAPIYOR

DOST, seçimlerin iptalini isterken ülkede aşırı sağ siyasi oluşumlar ise Türkiye destekli faaliyet yaptığı gerekçesiyle DOST’un kapatılmasını talep ediyor. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, resmi neticelerin açıklanmasından sonra yapmış olduğu açıklamada, hükümet kurma konusunda farklı seçeneklerin olduğunu söyleyerek, büyük ihtimalle bir çeşit koalisyon olacağını açıkladı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı