Güncel

Rektör Ağırakça’dan Yöresel Kıyafet Algısına Tepki Geldi

​Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça, bölgede giyilen yerel kıyafetlerle çekilmiş fotoğrafların kasıtlı bir amaçla ‘Arap şeyhleri’ benzetmesiyle rektörlük makamında çekilmiş gibi servis edilmesine tepki gösterdi.

​Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça, bölgede giyilen yerel kıyafetlerle çekilmiş fotoğrafların kasıtlı bir amaçla ‘Arap şeyhleri’ benzetmesiyle rektörlük makamında çekilmiş gibi servis edilmesine tepki gösterdi.
 

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, çeşitli medya organlarında şahsına ve üniversiteye yönelik çıkan olumsuz haberlere ilişkin yayınladığı kamuoyu açıklamasında, söz konusu haberlerin iyi niyetle bağdaşmadığını ifade ederek toplumda olumsuz algı oluşturmanın hedeflendiğini belirtti.

Son günlerde bir basın organında şahsını hedefleyen ve rektörlüğü yaptığım üniversitenin saygınlığını zedelemeye yönelik yazılı ve resimli iletiyle işlenen haberlerin yer aldığını hatırlatan Ağırakça, “Özel sosyal medya hesabımda yer alan ve Umre ziyaretim sırasında Medine’de bir otel lobisinde ve danışmanlığını yaptığım bir eğitim kurumunda Mardin ve yöresinde giyilen yerel kıyafetlerle yıllar önce çekilmiş iki fotoğrafın ‘Arap şeyhleri gibi giyiniyor’ şeklinde kasıtlı olarak Rektörlük makamında çekilmiş imalarıyla dolaşıma sokulması, iyi niyetten uzak kamuoyunu yanıltma, şahsımın ve üniversitenin itibarını yıpratma amaçlı olduğunu göstermektedir.” dedi.

Ağırakça, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Söz konusu haberlerde yer alan iddiaları; rektörlük görevine başlamadan önce emekli öğretim üyesi olarak hayatımı sürdürdüğüm ve rektörlük makam odasıyla hiç bir ilişkisi olmayan 2008 yılında çekilmiş bu fotoğraflar ve öğrenci merkezli eğitim esası üzerine kurulu üniversitemizin bahar şenlikleri kapsamında öğrencilerimize dağıtacağımız yöresel ikramlar için ihtiyaç dâhilinde kamuoyuyla paylaştığımız gıda alım ihale duyurusu üzerinden manipülatif ve alaycı bir üslupla işlemek şeffaf yönetim anlayışını gölgeleme ve şahsımı hedef gösterme saikiyle yapıldığını ortaya koymaktadır. Basın etiğiyle çelişkili, nezaket sınırlarını aşan bir üslupla, hiçbir nesnel olguya dayanmadan suçlayıcı ifade ve atıflarla dizayn edilen bu haberlerin kasti olarak yapıldığını değerlendirmekteyiz.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı