Ekonomi

Rakamlar Değişti Sırasıyla Hayata Geçecek Milyonlarca Emekliye Büyük Müjde

Emeklilerin yüzü artık gülecek bir çok düzenlemeye imza atan hükümet, yeni müjdeler için de kolları sıvadı.

Son senelerde emeklilerin gelirini çoğaltıcak bir çok düzenlemeyi hayata geçiren hükümet, yenileri için de düğmeye bastı. 

Hükümet, emekli maaşlarını masaya yatıracak. Düşük ve yüksek maaşlar arasında farkın azalması; aynı hizmet sene ve primle emekli olanların aylıkları arasındaki makasın kapanması için çözüm yolları ele alınacak.

EŞİTLİK SAĞLANACAK

Toplumun her kesimin nabzını tutan hükümet, yapılan ev ziyaretlerinde gelen ’emekli maaşları arasındaki dengesizliklerin giderilmesi’ yönündeki talepler üzerine harekete geçti. Konu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na geliyor. Kurul, emekli maaşları arasındaki denge sağlanması için yapılabileceklerini masaya yatıracak. 

Çerçevede, düşük ve yüksek maaşlar arasında farkın azalması konusu ele alınacak. Ayrıca aynı hizmet sene ve primle emekli olanların arasındaki makasın kapanması için formüller tartışılacak. 

Halen en düşük memur emeklisi aylığı bin 658 lira seviyesinde oluyor. 2000 senesinden evvel SSK’dan emekli olanlar arasında en düşük maaş bin 402 lira. 2000’den sonra SSK’dan emekli olanlar ise en düşük 836 lira alıyor. En düşük aylık Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 218 lira, Bağ-Kur tarım emeklilerinde ise 950 lira seviyesinde bulunuyor. 

Emekliler bu farklılıkların giderilmesini istiyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamları, enflasyona endeksli durumda. Emekliler her sene Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor. Memur emeklilerinin zamları ise memurlarla birlikte toplu sözleşmede belirleniyor.

EKSTRA ARTIŞLAR GELDİ

OCAK 2013: 2000 sene öncesi emekli olan SSK’lılar intibak aldı. TEMMUZ 2015: Maaşı bin 100 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen zam yapıldı. TEMMUZ 2015: Bağ-Kur kapsamında çalışanların maaşındaki kesinti yüzde 15’ten 10’a çekildi.

EYLÜL 2015: Memur emeklileri ortalama 100 liralık ekstra artıştan yararlandırıldı. OCAK 2016: SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında ekstra 100 liralık seyyanen artış oldu. MART 2016: Bağ- Kur emeklisi çalışanlardan kesinti kaldırıldı. OCAK 2017: Kamudan 30 senenin üzerinde hizmetle emekli olanlara ek ikramiye başladı.

MART 2017: Emekliye promosyon başladı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu