Güncel

Putin’den Çok İlginç Sözler Cezasız Kalmayacak

​Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’nin İdlib kentinde yapılan kimyasal silah saldırısı ile ilgili olarak kapsamlı ve tarafsız bir inceleme neticesinde sorumluların bulunarak cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın, Suriye hava sahası tamamını kontrol yaptığını bilinmesine rağmen, Putin’in bu açıklaması ikiyüzlülük olarak yorumlandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Almanya Başbakanı Angela Merkel Soçi’de yapmış olduğu görüşmeden sonra ortak basın toplantısı yapıldı.

Putin, Merkel ile görüşmede Suriye krizini ele aldıklarını söyleyerek, Astana ve Cenevre süreci görüşmelerin aktif hale gelmesini desteklediklerini söyledi. Putin, “Suriye meselesinin çözümünün sadece barış yoluyla ve BM’nin himayesinde olacağına inanıyoruz.

Suriye krizi ile ilgili olarak ABD ile temas halinde olduklarını söyleyen Putin, “Şüphesiz ABD gibi bir ülkenin katılımı olmadan bu problemlerin çözümü mümkün değil. Bu yüzden biz Amerikalı ortaklarımızla temastayız ve temasta olmaya devam edeceğiz.  Umarım, uluslararası politikada çok önemli ve hassas yönlerde ortak adımlar atılmasında anlayış elde edeceğimizi umuyorum.

Suriye halkı ezildiğini dile getiren Putin, savaşın durması için gereken bütün şartları oluşturmanın görevleri olduğunu söyledi. Her şeyden önce ateşkesin sağlanması gerektiğini anlatan Putin, Türkiye, İran ve Rusya’nın Astana süreci çerçevesinde bunu birlikte yaptığını açıkladı. 

Putin, “Biz ateşkesin güçlendirilmesini istiyoruz. Bunun için temsilcilerimiz çatışmaların tarafları ile Astana’da yarın ve öbür gün çalışmaya devam edecekler.

Suriye’nin İdlib kentinde yapılan kimyasal silah saldırısı ile ilgili olarak kapsamlı ve tarafsız bir inceleme yapılması gerektiğini söyleyen Putin, “Her türlü kimyasal silah kullanımını şiddetle kınıyoruz. Suriyelilerin ölümünden sorumlu olanların bulunup cezalandırılması gereklidir.

UKRAYNA KRİZİ

Ukrayna krizi ile ilgili olarak Minsk Anlaşması’na tarafların kesinlikle uymasının gerekliliğini söyleyen Putin, “Bugün biz tekrar Minsk Anlaşması’na tarafların kesinlikle uymasının gerekliliğini söyledik. Silahların çatışma alanından geri çekilmesi, ateşkesin sağlanması, Kiev ve sözde yönetim ile doğrudan diyaloğun sağlanması, yasal olarak onların durumunun netleştirilmesi ve bu temelde seçimlerin geçirilmesi gerekir.

Normandiya Formatı’nda Merkel ile sürekli telefon görüşme yaptığı Putin, Normandiya dörtlüsünün Ukrayna krizin çözümünde aktif bir şekilde çalıştığını ve Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında çalışmalarına devam edeceği hususunda anlaştıklarını açıkladı.

Normandiya Formatı’nın güncelliğini koruduğunu dile getiren Putin, Minsk Anlaşması’nın işleyebilmesi için Kiev yönetimi ile sözde Dontesk ve Lugansk Cumhuriyetleri’nin bir masada oturup görüşme yapmasının gerekliliğini ifade etti. Ukrayna yönetimi Donbas’a abluka uygulamasından dolayı çözümü zorlaştırdığı eleştirisinde bulunan Putin, “Bu bölgeyi (Donbas) kimse ayırmıyor. Onları Ukrayna yönetimi her türlü ablukayı organize ederek kendisi ayırıyor.

Odessa’da üç sene evvel sendika evinde yanarak 48 kişi yaşamını yitirdiği olayları da anlatan Putin, konuşmasına şöyle devam etti:

Üç sene evvel Odessa’da yaşanan trajediyi bugün unutamam. Ukraynalı milliyetçiler korumasız insanları sendika evine kapattılar ve onları canlı olarak yaktılar. Suçlular şu ana kadar cezalandırılmadı. Dünya toplumu bunu unutma ve tekrar gelecekte benzer barbarca suçların işlenmesine izin verme hakkına sahip değildir.

Putin ayrıca, Ukrayna’nın doğusunda AGİT gözlem görevlisinin arabasının infilak etmesi neticesinde ölmesi barışa zarar verdiğini belirtti.

KİMSENİN SİYASETİNE KARIŞMIYORUZ

Rusya’nın başka ülkelerin siyasetine karışmadığını söyleyen Putin, “Biz hiçbir zaman başka ülkelerin ne siyasi yaşamına ne de siyasi sürecine karışmayız. Biz, Rusya’nın siyasi yaşamına da kimsenin karışmamasını çok isterdik. Maalesef tam tersi bir durumu görüyoruz. Uzun seneler boyunca Rusya’da iç politika sürecine müdahale denemeleri var.

Putin, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiği iddialarının gerçek olmadığını söyleyerek, bu iddiayı Washington’un iç politika mücadelesinin bir neticesi olarak niteledi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu