Ekonomi

Pırlanta Alınırken En Çok Neye Dikkat Edilmeli

Zümrüt, yakut, elmas ve pırlanta almak isterseniz Uzmanlar “Kurumsal markadan alın, garanti belgesini isteyin, şüpheleniyorsanız muhakkak kontrol ettirin.

Mücevher, en özellerimize, en çok isteyerek aldığımız hediyelerden biri Evlenme teklifleri ‘tek taş’ ile yapılıyor, sene dönümleri pırlantayla, zümrütle, elmasla kutlanıyor. Bu pazar kutlanacak Anneler Günü için ise öncelikle ‘Onu mutlu edin’ temalı vurgular yapılsa da, ‘Minicik bir taşla’ hatırlatması da arkasından geliyor. 

O minnacık taş için yüzlerce lira vermeden evvel gerçeği nasıl anlaşılacağını öğrenmek şart.  Talep çoğaldıkça 3 dolara ithal ettiği sahte taşları süsleyerek binlerce liraya satanlar olduğu gibi, ustalıkla işleyerek değer katanlar da var. 

Önemli olan, gerçek ürüne hak ettiği değeri ödemek. Bunun için tasarımcıdan kuyumcuya uzanan geniş bir yelpaze. Uzmanların söylediğine göre, pırlantanın standart 4C kuralı var. Renk (colour), berraklık (clarity), karat (carat) ve Kesim (cut), bu 4C’yi oluşturuyor. İşte dikkat edilecek unsurlar:

Kötü kesimde gözle görülmeyen çatlaklar oluşur ve bu da taşın değerini yarı yarıya düşürür. Pırlanta, İngilizce ‘diamond’ kelimesinin D’sinden başlayıp Z’ye kadar sınıflandırılır. J ve üzeri pırlantalar makul ve yeterli beyazlıkta olur.

Doğal iz taşımayan pırlanta bulmak çok zordur ve izi az olanlar ise neredeyse kusursuzdur. Pırlantanın ağırlığı karatla ölçülür. Renk, kesim ve berraklığa bağlı olarak ağırlıkla birlikte fiyat da yükselebilir.

Kesim ne kadar iyiyse parlaklık ve ışıltı o kadar artar. Farklı ışıklarda bakarak parlaklığı gözleyin. Şüpheleniyorsanız, İstanbul Kuyumcular Odasında inceleme yaptırın.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu