Güncel

Peşmerge Güçlerinden Protesto

Goran Hareketi Irak Parlamentosu Milletvekili Sirwe Abdulvahid’in bir kanalda ölen peşmerge eşlerine yönelik sözleri Peşmerge güçleri tarafından protesto edildi.

Goran Hareketi Irak Parlamentosu Milletvekili Sirwe Abdulvahid’in verdiği bir demeçte savaşta hayatını kaybeden bazı peşmergelerin eşlerine yönelik sarf ettiği sözler Peşmerge tarafından Erbil Adalet Sarayı önünde protesto edildi.

Goran Hareketi Irak Parlamentosu kadın Milletvekili Sirwe Abdulvahid, geçtiğimiz günlerde bir Arap televizyonuna verdiği demeçte, savaşta hayatını kaybeden bazı peşmergelerin eşlerine yönelik, “Kocaları şehit olan bazı kadınlar, yoksulluk yüzünden bedenini satmak zorunda kalıyor.” ifadelerini kullanmıştı. Gelen tepkiler üzerine Sirwe Abdulvahid, yeni bir açıklama yaparak sözlerinin çarpıtıldığını savunmuştu.

Sirwe Abdulvahid’in verdiği demecin ardından KDP sert tepki göstermiş, önümüzdeki hafta programın görüntüsü ve ses kayıtlarıyla birlikte, hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Konuyla ilgili Peşmerge Bakanlığı da yazılı bir açıklama yapmış, Abdulvahid’in söylemlerini, hayatını kaybeden peşmergenin dökülen kanlarına bir saygısızlık olarak nitelemişti.

Sirwe Abdulvahid’in açıklamaları halktan da büyük tepki göstermiş Irak Kürdistan’ı başkenti Erbil başta olmak üzere Süleymaniye ve Kerkük’te geniş katılımlı protesto gösterileri düzenlemişti.

Dün Erbil’de de binlerce peşmerge Sirwe Abdulvahid’in açıklamalarını protesto ederek sert tepki gösterdi.

Erbil Adalet Sarayı önünde toplanan peşmergeler, Sirwe Abdulvahid’in peşmerge eşlerine ilişkin sözlerinin kabul edilemez olduğunu ifade ederek bu sözleri nedeniyle yargılanması gerektiğini belirttiler. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu