Güncel

Patlamayla Sarsılan İngiltere’ye Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yanınızdayız Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde İngiltere’de olan terör saldırısını şiddetle kınadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütleriyle mücadelede İngiltere’nin yanındayız” açıklamasında bulundu.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni dönemde Çapa artık merkezde sadece poliklinik hizmet verecek. Hasdal’da şehir hastaneleri projesinin benzerini uygulamaya koyacağız. Eğitim öğretimde öğrencilerimiz Hasdal’da olacak. 4 sene civarında oralar bitecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şöyle:

Türkiye, sahip olduğu en büyük gücü genç ve yetişmiş insan kaynağı olan bir ülkedir. Bunun için her alanda gençlerimizin enerjisine, azmine, birikimine, gayretine ihtiyacımız var. Başarının yolu, düzenli ve bilinçli çalışmaktan geçiyor. 

Hasdal’da 1100 dönüm bir araziyi tamamıyla İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine veriyoruz. Tüm bölümler bir arada olacak. Adeta bizim şehir hastaneleri projesinin farklı bir türünü orada uygulamaya koyacağız. Yeni dönemde Çapa sadece poliklinik olarak hizmet verecek. Zira bizim artık ciddi sayıda doktora ve sağlık elemanlarına ihtiyacımız var. 

TÜRKİYE OLARAK İNGİLTERE HALKININ ACISINI PAYLAŞIYORUZ

Sözlerimin başında ifade etmem lazım. Malum dün gece yarısı İngiltere’de meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınadığımı ifade etmek isterim. Türkiye olarak İngiltere devletinin ve halkının acısını paylaşıyoruz. Sağlık son 14 yılda en büyük dönüşümün hayata geçtiği alanların başında geliyor.

Eski Türkiye’de sağlık sektörü vatandaşın omzuna yeni sorunlar yüklüyordu. Rektörlerimize bir toplantıda söyledim: Devlet hastanelerinde doktorlarımız var. Ama bu doktorlarımızın kariyer yapma şansı yok. Ne için bunun önünü açmıyoruz dedim. YÖK başkanımız yanımızdaydı.

Devlet hastanelerindeki doktorlarda doçent ve profesör olabilsin. Olur dediler. Hamdolsun bu süreç başlatıldı. Bunun yanında sağlıkta çok büyük bir alt yapı yatırımı başlattık. Terörle mücadelede aslanlar gibi mücadele eden kahramanlarımızın hikayelerine şahit oluyoruz. Geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlere güvenmek onlara destek olmayı da gerektirir. Bu amaçla seçilme yaşını 18’e düşürdük. Bu insanımıza gencimize güvenmektir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN GENÇLERE TAVSİYELER

Seçme ve seçilme yaşı 18 olması hemen hemen Avrupa ülkelerinin birçoğunda var. Bu değişikliğin kağıt üzerinde olmadığını gerçek olduğunu partimize aldığımız gençlerle gösterdiğimize inanıyorum. 

Gençler mesleki kariyerinizi en üst seviyeye ulaştırın ama siyaseti, sanatı, sporu ihmal etmeyin. Doktorlarımızın da bu anlamda daha aktif olduğunu biliyorum. Gençlerimizin dinamizmine ihtiyacımız vardır. Neticede önünüzdeki kapıların birer birer açıldığını göreceksiniz.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu