Güncel

Pakistan Füze Testini Tamamladı

Pakistan, nükleer savaş başlığını taşıyabilen füze en az 450 km’lik bir mesafeye sahip.

Pakistan, nükleer programında büyük bir sıçrama iddia ederek Babur füzesinin deneme başlatılması olduğunu iddia ettiği bir videoyu tweetleyen bir günün ardından, en iyi kaynaklar videonun kayda değer olduğunu söylemişti. Video su çıkan füze gösterdi doğru seyir ve daha sonra hedefine çarpıcı, görünüşte bir denizaltı başlatılan sonra. Garip bir şekilde, videoda iki tane füze görülüyor; Sudan çıkan bir füze gri ve bir sonraki çekimde turuncu turuncu renkte gösteriliyor.

Bu faaliyeti izleyen Hint Donanması’ndaki kaynaklar dün NDTV’ye dün Pakistan kıyılarında füze testi yapılmadığını doğruladı. 

Video, daha eski görüntülere sahip olabilir diyorlar. Pakistan, dün bir füzeyi dün denizaltından başlattığını iddia ederken, Deniz Kuvvetleri, videoda gösterilen testin, su altına alındığında füzenin çeşitli parametrelerini ölçen dalgıç bir yüzen lansman test platformundan geldiğine ikna etti. Füzenin Agosta 90B denizaltının Pakistan filosuyla entegrasyonu olası değildir. Pazartesi günü Pakistan, “savaş uçaklarından düşebilecek taktik nükleer bombaların yanı sıra, kara kökenli balistik füzeleri olduğu için nükleer triadını tamamladığını ima eden” Babur füzesinin ilk başarılı denemesi “iddia etti.

Babur’un en az 450 km’lik bir menzili var. 

Pakistan askeri medyasına kanat Reuters tarafından aktarıldı: “Pakistan, bu belirgin gelişmeyi, güvenilir minimum caydırma politikasını güçlendirme yolunda bir adım olarak görüyor.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı