Kültür

Özyavuz, En Büyük Servetimiz Tarihi Dokumuzdur

Şanlıurfa’nın tarihi en eski ilçesi olan Harran’da korumalı imar planı uygulanacak, Belediye başkanı Mehmet Özyavuz kentin dokusuna zarar verecek olan ilk önce karşısında beni bulur dedi

Şanlıurfa’nın tarihi en eski ilçesi olan Harran’da korumalı imar planı uygulanacak, Belediye başkanı Mehmet Özyavuz kentin dokusuna zarar verecek olan ilk önce karşısında beni bulur dedi.

Şanlıurfa’nın marka kenti  Harran İlçesi Belediye Başkanı  Mehmet Özyavuz, kentin tarihi dokusuna en ufak bir zarar vermek isteyenlerin karşısında kendilerinin duracağını belirterek, “Bizim en büyük servetimiz tarihi dokumuzdur. Bu servet bize miras kaldı, biz de gelecek nesillerimize miras bırakacağız” dedi.

“Harran’a binlerce turist geliyor”

Harran’a her yıl binlerce turistin geldiğini söyleyen Özyavuz, açıklamada, ” Kümbet evler, dünyanın ilk İslam üniversitesinin kalıntıları, surları, iç kale ve türbeleriyle açık hava müzesini andıran ilçenin tarihi dokusunun teminatı bizleriz” ifadelerini kullandı.Korumalı imar planının amacının tarihi değerleri koruma altına almak olduğunu vurgulayan Özyavuz, “Burada SİT alanında kalan hiçbir yere çivi çaktırmayız, bunun için de göğsümüzü siper etmeye hazırız. Biz yıllardır korumalı imar planını bekliyorduk. Bunun nedeni de nüfusu her geçen gün artan, turizm merkezi olan ilçemizde kalıcı eserler yapamamaktı. Ancak, şimdi durum değişiyor. Korumalı bir planla hem tarihi değerler son taşına kadar korunacak hem de halkımızın beklentisi olan hizmetleri tarihi dokuya kesinlikle dokunmadan getirebileceğiz” dedi.

” Harran UNESCO listesinde”

Harran’ın UNESCO’nun dünya mirası listesinde aday kentlerden birisi olduğunu anımsatan Başkan Özyavuz, “Amacımız, bu evrensel kültürel ve doğal değerlerimizin dünyaya tanıtılması ve korunmaları için uluslararası kaynaklardan da yararlanılarak gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılmasıdır” şeklinde konuştu.

“Kazılar sürüyor”

Şanlıurfa’nın 44 kilometre güney doğusunda bulunan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen tarihi ilçe  Harran’ın kendi adıyla anılan ovanın merkezinde olduğunu anımsatan Özyavuz, “İlçemizde her yıl kazı çalışmaları da düzenli olarak devam ediyor. Biz bunları gururla izliyor ve bu tarihi değerler arasında yaşamanın sorumluluğunu taşıyoruz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerini kullandı

Özyavuz, sur içindeki altyapı kanalizasyon işlemlerinde bile koruma kurulu onayı almadan kazma vuramadıklarını anlatarak, atılan her adımın kurul onaylı ve tarihi dokuya zarar vermeden gerçekleştirildiğini kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı