Ekonomi

Otomotiv Devi Türkiye’ye Yatırımlar Yapmaya Devam Edecek

​Aksaray’da olan fabrikanın kapasitesini iki katına çıkacağını söyleyen Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Sülün, Türkiye’de yatırımların devam edeceğini açıkladı.

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, “Türkiye’de bugüne kadar toplam yatırımımızın tutarı 1 milyar euro. Yatırımlarımıza hiç hız kesmeden devam ediyoruz. 

Sülün ayrıca, “2016 senesinde ev satışlarında rekor kırıldı. Hem ev satışlarında hem otomotiv satışlarında rekor kırılan bir ülkede krizden söz etmek çelişkili” dedi.

Sülün yaptığı açıklamada ise, şu an Aksaray’da 113-115 milyon euro yatırımları olduğunu ve kapasiteyi ise 2’ye katlanmış olacak.

Aksaray’da 2018 senesinde ihracatlarını katlayarak çoğaltacaklarını söyleyen Sülün, Aksaray’ın teşvik olarak 5’inci bölge olduğunu ve bu şehirden yaklaşık olarak 1 milyar euro ihracat yapılacağını söyledi.

HERHANGİ BİR SORU İŞARETİ YOK

Sülün, “15 Temmuz’dan sonra 19 Temmuz’da Aksaray’da Ar-Ge merkezi kurma kararımız vardı. Dolayısıyla bu tip olayların bizim için hiç bir engeli yok. İş anlamında baktığımızda herhangi bir duraklama, herhangi bir soru işareti söz konusu değil.

Türkiye’de bugüne kadar toplam yatırım tutarları ise 1 milyar euro olduğunu ve yatırımlarına hiç ara vermeden devam edeceklerini açıklayan Sülün, Türkiye’nin çok büyük bir pazar olduğunu, içerisinde çok büyük potansiyel barındırdığını ve lokasyon olarak çok ciddi bir merkez olduğunu dile getirdi.

Sülün, Suriye ve Irak problemleri bittiği zaman Türkiye ekonomisi çok daha iyi olacağına inanıyoruz.

KRİZDEN SÖZ ETMEK ÇELİŞKİLİ

2016 senesinde otomotiv endüstrisinin rekor kırdığını anımsatan Sülün, “Otomotiv sektöründe üretim, ihracat rekoru kırıldı. Türkiye pazarında da satış rekoru kırıldı. 2016 senesinde ev satışlarında rekor kırıldı. Hem ev satışlarında hem otomotiv satışlarında rekor kırılan bir ülkede krizden söz etmek çelişkili.

Bununla birlikte 2017 senesinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yükselişi ve kur yükselişinden dolayı yüzde 10 daralma beklediklerini kaydeden Sülün, “Çok önemli olan yeni teşvik paketi çıktı. Cazibe merkezleri ile ilgili Ar-Ge teşvikleri tekrardan yenilendi. Bu da çok önemli. Taleplerimizden en önemlisi de öngörülebilirlilik. Yani bir uygulama kanunu çıktığı zaman bunun tarihlerin çıktığı şekilde korunması.

YABANCILAR TARAFINDAN DOĞRU ALGILANMALI

Sülün, 15 Temmuz’da yaşananların yabancı yatırımcılar tarafından doğru algılanmasının önemli olduğunu söyledi.

Kendilerinin endüstriyel büyükelçi olduklarını ve burada yaşananları doğru bir şekilde anlatmaları gerektiğini söyleyen Sülün, konuşmasına şöyle devam etti:

Darbe olayını anlamak çok zor. Biz Türk vatandaşı olarak anlamakta zorlanıyoruz bazı şeyleri. Bunu tabii yurt dışından izleyerek algılamak, anlamak, geri planını bilmek 40 senelik bir oluşum diyoruz, o yüzden çok zor. Yatırım anlamında hiç bir gerileme olmadı. Biz 50 senedir Türkiye’deyiz. Türkiye’nin içini biliyoruz. Daimler olarak biliyoruz. Bizim başkanımız Türkiye doğumlu. Daimler’in yönetiminde Türkiye’de çalışmış 3 şahıs var. Bunların hepsi Türkiye açısından bir avantaj.

Buraya gelip çalışan Alman yöneticileri veya başka herhangi bir milletten olan yöneticileri sektörel büyükelçi olarak geri gönderdiklerini söyleyen Sülün, Türkiye’de yaşanan olayların anlaşılması ve anlatılması konusunda Türkiye’de görev yapan yabancı yöneticilerin büyük bir avantaj.

REFERANDUMDAN SONRASINA DAHA UMUTLU BAKIYORUZ

Süer Sülün, kendilerinin ciddi bir otobüs ihracatçısı olduklarını ve geçen sene toplam ihracatlarını yüzde 400 civarında çoğalttıklarını belirtti.

Dolayısıyla belli bir hızla bu sene daha çok ihracat yapmayı öngördüklerini söyleyen Sülün, 2017’nin ikinci yarısına, referandumdan sonrasına daha pozitif baktıklarını, talebin biraz daha çoğalmasını gerektiğini ve bu beklentide olduklarını dile getirdi.

Sülün, “ÖTV artışından dolayı otomotiv sektöründe kasım ayında çok büyük bir artış oldu. Otomotiv endüstrisinde ocak ayı her zaman düşüktür. Aralık ayında hep yüksektir.

Türkiye olarak artık mühendislik satmaya başladıklarını da anlatan Sülün, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları artık mühendislik yapıp mühendislik satıyor. Bu da baktığınız zaman Türkiye açısından gurur verici bir şey. Dolayısıyla Ar-Ge faaliyetlerimizi, mühendislik faaliyetlerimizi çoğaltıyoruz, ve yoğunlaştırıyoruz.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı