Ekonomi

Otomobil Alacaklar Dikkat Kur Farkı Zammı Yolda

Geçtiğimiz yıl içerisinde Hükumetin ÖTV oranlarında yaptığı artış otomobil piyasasında yüzde 5 ila 15 arasında bir fiyat artışına sebep olmuştu şimdilerde ise döviz kurundaki hızlı yükselişi satış rakamlarına yansıtma konusunda direnen otomotivciler bu direnişten vazgeçip fiyatlara kur farkını eklemeyi planlıyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Hükumetin ÖTV oranlarında yaptığı artış  otomobil piyasasında yüzde 5 ila 15 arasında bir fiyat artışına sebep olmuştu şimdilerde ise döviz kurundaki hızlı yükselişi satış rakamlarına yansıtma konusunda direnen otomotivciler bu direnişten vazgeçip fiyatlara kur farkını eklemeyi planlıyor.

Otomotiv sektör uzmanları; Geçtiğimiz yıl Kasım sonunda yapılan ÖTV zammı ile yüzde 5-15 arasında fiyat artışı yaşayan sıfır otomobillerin, şimdi de 2017 modellerle birlikte kur farkı zammı ile karşı karşıya kalacağını belirtiyor

Distribütörlerin ve yetkili satıcıların kar marjlarının son derece daraldığını ifade eden uzmanlar, “Fiyatları hesaplı olan 2016 model sıfır km araçlarda sona gelindi ve 2017 model otomobillere yaklaşık yüzde 20’ye varan kur farkı zammı uygulanmaya başlandı. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin görüşüne (OYDER) göre ÖTV’deki artış ve kur farkı zammının da etkisiyle sıfır otomobil piyasasında yüzde 15’lik bir daralma yaşanabilir. Geçen yıl 1 milyon adet sıfır otomobil ve hafif ticari aracın satıldığı ülkemizde, 2017’de bu sayının 850 bin adet civarında olması bekleniyor” dedi.

Sıfır otomobil piyasasında bu yıl yaşanacak yüzde 15’lik daralmanın, ikinci el otomobil piyasasına canlanma olarak yansıyacağını ifade eden uzmanlar, “Geçen yıl ülkemizde 5.8 milyon adet ikinci el otomobil satıldı. 2017’de ise bu rakamın 6.5 milyon adede çıkmasını bekliyoruz” dedi. Bankaların verdiği kredi faizlerinin belirli bir seviyede dengelenmesi gerektiğini belirten sektör uzmanları, “Hükümetin aldığı tedbirler doğrultusunda şu an kredi faizleri konutta aylık yüzde 1’in altında, otomobilde ise yüzde 1.2’ler seviyesinde. Oranlar bu şekilde devam ederse, hem sıfır otomobil pazarı bu süreci fazla yara almadan atlatır hem de ikinci el piyasasındaki canlılık artarak devam eder” diye görüş belirttiler

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı