Güncel

Oto Alım Satımına Belge Şartı Geliyor

İkinci el oto alım satım işlemlerinde kayıt dışılığın önüne geçmek ve bu konuda oluşan mağduriyetlerin önüne geçmek amacı ile ikinci el araç alım satım belgesi verilecek ve belgesi olmayan ikinci el araç satamayacak.

İkinci el oto alım satım işlemlerinde kayıt dışılığın önüne geçmek ve bu konuda oluşan mağduriyetlerin önüne geçmek amacı ile ikinci el araç alım satım belgesi verilecek ve  belgesi olmayan ikinci el araç satamayacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ikinci el alım satım işi yapanlara belge verileceğini belgesi olmayanların bu işi yapamayacaklarını belirtti.

Referandum çalışmaları kapsamında Malatya Galericiler Sitesi’ni ziyaret eden Bakan Tüfenkci, esnafı gezerek sorun ve taleplerini dinledi. Bakan Tüfenkci, esnafla ilgili çok sayıda çalışma yaptıklarını, teşvik programları hazırladıklarını kaydetti. Tüfenkci, “Özelikle ikinci el taşıt alım satımında bir düzenleme getiriyoruz” dedi.

16 Nisan’da yapılacak olan halkoylamasına değinen Tüfenkci, referandumun Türkiye için çok önemli olduğunu ifade etti. Tüfenkci, “Türkiye kalkınsın diyenler, işini, aşını büyütmek isteyenler, esnafı büyültüp tüccar, tüccarı büyültüp sanayici, onu büyültüp ihracatçı ve dünya devleri arasına aldıralım diyenler, yeni bir Türkiye için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi istiyorlar.” şeklinde konuştu.

İkinci el araç alım satımıyla ilgili düzenleme yapıldığını kaydeden Tüfenkci, “Bu nedir, özellikle ikinci el taşıt alım satımında bir düzenleme getiriyoruz. Ne yapıyoruz burada? Bir kere her önüne gelen galericilik veya araç alım satımı yapmasın. Eğer yapacaksa bunu gelsin belgesini verelim, niteliklerini belirleyelim, esnaf belgelerini verelim ve bu ticareti biz düzenleyelim.” ifadesini kullandı.

Bu uygulamanın satıcıya ve alıcıya güven getireceğini vurgulayan Tüfenkci, “Aradaki sözleşmelerin çerçevesini belirleyelim ve o çerçeveler neticesinde bu sözleşmeler oluşsun. En önemlisi de sattığınız araçların niteliklerini de sizler beyan edin. Arızalı, hurda, kaza yapmış araç satıyorsanız, bunları belirterek satın. Ama ben ‘Sağlam araç satıyorum’ diyorsan da ‘En azından 10 bin kilometre garanti ver’ diyerek satış işlemi gerçekleştirilecek bir sistem düzenliyoruz. İnşallah bunu kamuoyunun da görüşlerine açtık. Sizlerin, bu işlerle iştigal edenlerin görüşlerini aldık ve Allah nasip ederse referandumdan sonra bu yönetmeliği yayınlayıp hayata geçiriyoruz. Biz istiyoruz ki sokak aralarında, apartman altlarında değil böyle güzel sitelerde esnafımız gelsin ticaretini yapsın. Bu her şehirde olsun.” diye konuştu.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu