Güncel

Ortadoğu’nun Gıda İhtiyacını Güneydoğu Bölgesi Karşılıyor.

​Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, bölgede yaşanan tüm güçlüklere rağmen Ortadoğu’nun gıda ihtiyacını Güneydoğu bölgesinin karşıladığını söyledi.

​Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, bölgede yaşanan tüm güçlüklere rağmen Ortadoğu’nun gıda ihtiyacını Güneydoğu bölgesinin karşıladığını söyledi.
 

Ocak ayında bölgeden gerçekleştirilen hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı ile ilgili bilgi veren Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, bölgeden 169 milyon 937 bin dolarlık hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı yaptıklarını açıkladı.

Mahsum Altunkaya başkanlığında Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinde gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında, yılın ilk ayında sektördeki gelişmeler ve ihracat değerlendirildi.

İhracatta bölgenin sektördeki lider konumunun devam ettiğini belirten Altunkaya, mevcut pazarlarda yaşanan istikrarsızlıklara rağmen 2018’e güçlü bir başlangıç yaptıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Hakim olduğumuz bazı pazarlarda uzun süre devam eden olumsuzluklara rağmen ihracatçılarımızın başarıları takdire şayan. Lakin ihracat hedeflerine ulaşmamız için pazarlarımızın da dengeli bir şekilde artırmamız gerekiyor. Yeni pazarlara yönelik sürdürdüğümüz projelerimize yenilerini ekleyerek 2018 yılını en etkin ve verimli şekilde tamamlamayı arzu ediyoruz.”

Ortadoğu’nun gıda ihtiyacını Güneydoğu karşıladığını belirten Altunkaya, sektörün ihracatında öne çıkan bölgelere değinerek, “Bölgede yaşanan bütün bu güçlüklere rağmen Ortadoğu ülkeleri sektör ihracatımızdan yüzde 75,4 pay aldı. Bu bölgeye ocak ayında 128 milyon 109 bin dolarlık ihracat yaptık. Ortadoğu’yu 31 milyon 206 bin dolarla Afrika ülkeleri takip ederken, Afrika’nın ihracat içerisindeki bu payı da yüzde 18,4 olarak gerçekleşti. Bu ülkeler sektörümüz için büyük potansiyel arz ediyor.” dedi.

2018 yılında Afrika’ya yönelik yeni pazar çalışmalarının olacağını belirten Altunkaya, “Üçüncü sırada yer alan Avrupa Birliği ülkelerine ihracatımız ise 3 milyon 406 bin dolar olarak gerçekleşti. Ancak bu rakam arzu edilen seviyenin çok altındadır. Bizler bu bölgeye ihracatımızı en kısa zamanda artırmak zorundayız. Diğer taraftan ihracatımızın geçen yıla göre yüzde 63,2 oranında artış göstermiş olmasını, bölge ihracatçısının farklı pazarlara açılması için yapılan pazar çalışmalarının bir sonucu olarak değerlendiriyorum.” diye konuştu.

Bölge ihracatında ön sıralarda bulunan ürünler hakkında da açıklamada bulunan Altunkaya, “Yılın ilk ayında gerçekleştirilen ihracatın önemli bir kısmını buğday unu oluşturdu. Bölgeden Ocak ayında 40 milyon 886 bin dolarlık buğday unu ihracatı gerçekleştirildi ve ürünün ihracat içerisindeki payı yüzde 24,1’dir. En fazla ihracatı yapılan ikinci ürünümüz ise makarnadır. Bölgeden 31 milyon 853 bin dolarlık makarna ihracatına imza atıldı. Üçüncü sırada yüzde 12,9 payla ve 21 milyon 972 bin dolarla bisküvi ve pasta ürünleri ihracatı gelmektedir. Yılın ilk ayında makarna ihracatındaki yüzde 29’luk, bisküvi-pasta ihracatındaki yüzde 17,4’lük artışlar sektörümüz adına sevindirici olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Altunkaya, “Endüstri 4.0 uygulamalarının sıkça adından söz ettirdiği günümüzde, faaliyetlerimizin her aşamasında Ar-Ge, inovasyon ve yenilikçi süreçlerle başarılarımızı taçlandırmak istiyoruz. Geleneksel ürünlerimizin yanında, katma değerli ürünlerin ihracatımız içindeki oranını yükseltmek için büyük çaba sarf ediyoruz.” dedi. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı