Kültür

Örnek Bir Engelli Ailesi

Onlar yurtlarında savaş çıktığı için terk etmek zorunda kaldı ve engelli evlatlarını geride bırakmadı, Türkiye’ye sığınan suriye vatandaşı engelli evlatlarına iyi bakıyor.

Ülkesinde başlayan iç savaş nedeniyle Türkiye’ye göç eden Suriyeli Aliye Halile Muhammed (75), engelli evlatlarıyla zor şartlar altında yaşamaya çalışıyor.

Yaklaşık 3 yıl önce Mardin Artuklu’ya yerleşen Halile, en büyüğü 60 yaşında olan engelli evlatlarına bakmak zorunda.

Maddi açıdan büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Aliye Halile, eşini kaybettikten sonra yükünün daha da ağırlaştığını söyledi.

Halile, “Çocuklarımdan biri 55 yaşında ve gözleri görmüyor. Diğeri ise 45 yaşında, sara hastası ve akli dengesi yerinde değil. 60 yaşındaki kızım da engellidir. Babaları 10 yıl önce vefat edince yüküm iyice ağırlaştı. Yaşım ilerlediği için çok zorlanıyorum. Gelinlerim bazen yardım ediyorlar. Bir bebek gibi onlara bakmak zorundayız.” dedi.

“Bu evde engelli çocuklara bakmak çok zor”

Yetkililerden ve hayırseverlerden yardım talebinde bulunan Halile, “Mardin’in eski evlerinden birinde oturuyoruz. Mutfağa, tuvalete ve odalara gitmek için merdiven kullanıyoruz. Bu yüzden de çok zorlanıyoruz. Bugün ev sahibi geldi, 400 TL kira istedi. Bize yardım etsinler. Bu evde engelli çocuklara bakmak çok zor. Normal bir eve ihtiyacımız vardır. Sadece bir çocuğum çalışıyor, günde 50 TL alıyor. Biz 11 kişiyiz, bu para neyimize yetecek? Hayırseverlerden ve yetkililerden yardım bekliyoruz. Türkiye vatandaşlığa kabul edilseydik en azından engelli maaşı verirlerdi bize. Türkiye vatandaşı olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aliye Halile Muhammed’in görme engelli oğlu Halit ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bir ev talep ettiğini dile getirdi. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu