Güncel

Organik Ürün Seçerken Dikkat

Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam yaptığı açıklamada organik ürünleri alırken dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Bursa Veteriner Hekimler Odası (BVHO) Başkanı Sinan Sağlam, insan sağlığı için en güvenli gıda çeşidi olan organik gıda konusunda yeterli denetim ve kontrol mekanizmasının işletilmediğini ileri sürdü.

Birçok ürünün organik gıda adı altında satıldığını belirten Sağlam, yetkilileri denetim mekanizmalarını harekete geçirmeye çağırdı.

Konuyla ilgili İLKHA mikrofonuna konuşan BVHO Başkanı Sinan Sağlam, besin zincirinin üretim aşamasından tüketim aşamasına kadarki sürecin önemli olduğunu, bu süreçteki en küçük zafiyetin insan sağlığına zarar vereceğini söyledi.

Gıda güvenliği konusunda birinci derece sorumlu olan veteriner hekimleri olarak,  tüketicilerden haksız kazanç sağlamaya yönelik girişimlere dikkat çekmek istediklerini kaydeden Sağlam, son yıllarda artık herkesin aşina olduğu organik gıdayla ilgili gerek bilinçsizlikten, gerek art niyetten kaynaklanan suiistimaller olduğunu belirtti.

Pazarlarda, bakkallarda, sokaklarda birçok ürünün organik gıda adı altında satıldığını, tüketicinin kandırıldığını öne süren Sağlam, bu konuda yeterli denetim mekanizmalarının işletilmemesinin, sorunu giderek büyüttüğünü bildirdi. 

“Organik gıda insan sağlığı açısından büyük önem taşıyor”

Bitkisel ve hayvansal gıdalardan oluşan besin zincirinin, organik yöntemlerle üretilmesinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Sağlam, “Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde Türkiye’de de 2005 yılında Organik Tarım Kanunu yürürlüğe girdi.  Organik gıda, genetiği değiştirilmemiş ürünler ve yetiştirilmesinde ve işlenmesinde kimyasal madde kullanılmamış ürünlerdir.” dedi.

“Sertifika yoksa organik değildir”

 Kanunda bir ürünün organik olabilmesi için üretim koşullarının belli olduğunu söyleyen Sağlam, “Organik ya da ekolojik tarım, üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Tarım ürününü yetiştirmek için hiçbir tarım ilacı ve yapay ürün kullanılmaz. Eğer üretimde yapay herhangi bir yardımcı madde kullanılırsa bu ürünler organik ürün olmaktan çıkar. Dünyada gelişmiş ülkeler de sorun büyük oranda çözülmeye doğru gitmiştir. Bu konuda denetimi kabul eden şirketler organik ürün sertifikası almaktadır. Ürünlerini doğal ürün, organik ürün adı altında satmaktadırlar.”şeklinde konuştu.

“Satılan ürünlerin çoğunun organik olmadığı ortadadır”

Organik ürünün veya girdinin, üretiminden tüketiciye ulaşıncaya kadar olan tüm aşamalarını kontrol etmek ve sertifikalandırmak üzere yetki verilmiş gerçek veya tüzel kişilerin olduğunu belirten Sağlam, “Bütün kontrol yöntemlerinin uygulanması sonucu işletmenin, organik ürünün ve girdinin mevzuata uygun olarak belgelendirilmesi gerekir. Keşke besinlerimizin hepsi organik tarıma uygun olarak üretilmiş olsa.  Ama her ne hikmetse tezgâhına ürün koyan herkes organik gıda etiketiyle satış yapıyor. Satılan ürünlerin çoğunun organik olmadığı ortadadır. Denetim mekanizması olmayınca organik gıda adı altında tüketiciye pahalı ürün satılıyor.”diye konuştu.

“Haksız kazanç sağlayanların ayıklanması gerekiyor”

BVHO Başkanı Sağlam, sertifikası olan, gerçek anlamda organik gıda üretimi yapan firma ve kişileri, topluma sağlıklı gıda sundukları için takdirle karşıladıklarını, ancak, organik olmadığı halde sattığı ürünlerin organik olduğunu öne sürerek haksız kazanç sağlayanların ayıklanması gerektiğini söyledi.  Sağlam,  yetkilileri etkili denetim yapmaya, tüketicileri de bilinçli hareket etmeye çağırdı. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu