Kültür

Okumanın Yaşı Olmadığı Bir kez Daha Tescillendi

Kuran öğrenme aşkı ile 74 yaşında kuran kursuna müracaat edip azimle çalışan yaşlı teyze mücadelelerin sonunda 74 yaş itibari ile kuran okuma sevincini yaşadı

Gaziantep’te 74 yaşındaki Fatma Tatlı adlı teyze, ilerlemiş yaşına rağmen Kur’an kursuna giderek, gösterdiği azimle çok kısa bir sürede Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi.

Her yaşta Kur’an’ı Kerimin öğrenilebileceğini göstermiş olduğu azmi ile ispatlayan 74 yaşındaki Fatma Tatlı, ilerlemiş yaşına rağmen Kur’an okumayı öğrenmenin heyecanı içerisinde olduğunu söyledi.

Gaziantep İl Müftülüğü’ndeki bayanlara yönelik açılan Kur’an kursuna ilerleyen yaşına rağmen 4 ay düzenli olarak devam eden Fatma Tatlı, azmiyle gençlere örnek oldu. Daha önce Elif-Ba’yı dahi bilmeyen ve Kur’an Kursu’nda aldığı eğitimle Kur’an’ı okumayı öğrenen Fatma Teyze, heyecanından her gününü Kur’an okuyarak geçirdiğini belirtti.

Daha önce Kahramanmaraş’ta ikamet eden ve yaklaşık 4 ay önce Gaziantep’teki kızının yanına yerleşen Fatma Tatlı, komşularının yardımı ile İl Müftülüğü’nde bayanlara yönelik açılan kursta Kur’an’ı Kerim eğitimine başladı. Çok yaşlı olduğu için yürümekte dahi zorlanan ve ancak bastondan aldığı destek ile yürüyebilen Fatma teyze, bunca zorluğa rağmen Kur’an kursunu hiç aksatmıyor.

Kendisini görenlerin Kur’an öğrenmeye çalıştığını belirten Tatlı, “Ben burada Kur’an okumaya geliyorum. Çok mutluyum. Kur’an’ı okumak için uğraşıyorum. Kur’an okumayı çok istiyorum. Ama yaşlılıktan dolayı zorlanıyorum. Hayata daha yeni başlamış gibiyim. Eskiden çocuk yaşta iken öğrenseydik. Belki zorlanmazdık. Ben buraya daha yeni geldim. Kahramanmaraş’ta iken Kur’an kursuna gidiyordum. Orada da bu şekilde bana Kur’an öğretiyorlardı.” dedi.

Kur’an okumayı öğrendiği için çok mutlu olduğunu belirten Tatlı, Kur’an okumanın yaşı olmadığını söyleyerek, özellikle gençlere şu şekilde seslendi:

 “Kur’an’ a geçeli  çok oldu. Bazen hocamız olmadığında kendi kendime okudum. 4 aydır buradaki kursa geliyorum. Allah’ın izni ile her gün düzenli olarak geliyorum. Yerimiz de yakın. Uzak olsaydı belki zorlanırdım. Yine de geliyorum. Gençlerin Kur’an’ı Kerim öğrenmelerini çok isterim. Onlara da tavsiye ederim. Allah (cc) gençlerin hepsine nasip eylesin. Çocukken öğrenme imkanım olmadı. Bu yaştan sonra uğraşıyorum. Ama yine de bu yaşta bile öğrendim. Çok seviniyorum. Yine de Kur’an’ı öğrendim.”

Allah’ın Kur’an-ı Kerim’i okuyabilmeyi herkese nasip etmesini dileyen Fadime Şahin ise, ‘Öğrenmenin yaşı yok’ diyerek Kuran-ı Kerim öğrenmeye başladığını söyledi.

Fatma teyzenin Kur’an öğrenme azmine çok imrendiğini ifade eden Şahin, “Daha önce bu tür fırsatlar yoktu. Eskiden ne bir kursa ne de camilere gidebiliyorduk. Şimdiki aklım olmuş olsaydı  daha önceden öğrenmek isterdim. Önce çocuklarımı kursa gönderdim. Şimdi ise ben de 3 haftadır kursa geliyorum. Bütün gençlerin Kur’an öğrenmesini tavsiye ederim. Okumaya öğrendikleri gibi Kur’an okumayı da öğrensinler.” şeklinde konuştu.

Şahin, “Yaşlı teyzelerimize bu azimlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Ne güzel, bu yaşta Kur’an öğrenmeye geliyorlar. 70-80 yaşında olmalarına rağmen bu azimleri çok güzel bir şey. Hiç olmazsa gençlere ve bizlere örnek olurlar.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu