Güncel

OHAL Çerçevesinde 3 Yeni KHK Resmi Gazetede Yayınlandı

OHAL kapsamında hazırlanan 679, 680 ve 681 sayılı 3 yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK), Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni KHK’lar ile çok sayıda kamu çalışanının da görevine son verildi.

679 sayılı KHK ile “terör örgütlerine” veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti ya da iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kamu kurumlarındaki çok sayıda çalışanın görevlerine son verildi.

Bununla beraber 679 sayılı KHK’da, “Kamu Personeline İlişkin Tedbirler, Emekli Emniyet Teşkilatı Personeline İlişkin Tedbirler, İade Hükümleri, Yurtdışında Öğrenim Görenler, Kapatılan ve Kapsamdan Çıkarılan Kurum ve Kuruluşlar” alt başlıklarıyla çeşitli yeni düzenlemeler yer aldı.

680 sayılı KHK’da yargı, medya hizmet sağlayıcıları ve iç güvenlik, 681 sayılı KHK’da ise milli savunmayla ilgili yapılan düzenlemelere yer verildi. 

Resmi Gazete’de yayımlanan 3 yeni KHK ile özel güvenliklerin silah kullanımına da yeni düzenleme getirildi. KHK’lar ile Diyanet İşleri Başkanlığından 135 personel, Adalet Bakanlığı’ndan bin 699 personel, Emniyet’ten de 2 bin 687 personel, Hava Kuvvetleri’nden 164  asker ihraç edildi. Deniz Kuvvetleri’nden 149 asker görevden alınırken, Sağlık Bakanlığı’ndan 836 kişi, Üniversitelerden 649 Akademisyen ihraç edildi. 679 sayılı KHK ile Danıştay’dan 8 kişi görevden alınırken, 20 ilde 83 dernek ve vakıf kapatıldı.

KHK’nın Sosyal medya düzenlemesiyle polis, internet abonelerinin kimliğine de ulaşabilecek.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu