Güncel

Öğretmenler Grev Yaptı Öğrenciler Mağdur Oldu

Irak Kürdistan’ın Süleymaniye ve Halepçe şehirlerinde grev yapan öğretmenler 500 bin öğrencinin mağdur olmasına neden oldu.

Irak Kürdistan’ın Süleymaniye ve Halepçe’de şehirlerinde öğretmenlerin maaşların ödenmemesi gerekçesiyle yaptığı grev nedeniyle 500 binin üzerinde öğrenci sınavlara giremedi.

Eğitim Bakanı Pıştiwan Sadık konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Erbil ve Duhok şehirlerindeki okullarda birinci dönem sınavlarının bugün başladığını ve yaklaşık bir milyon öğrencinin sınavlara girdiğini aktardı.

Süleymaniye ve Halepçe şehirlerinde ise sınav durumuna ilişkin Sadık, şunları kaydetti: “Sadece Süleymaniye’deki özel okullarda sınav yapıldı. Genel olarak kentte toplam 700 bin öğrenciden sadece 100 bini sınava girdi. Süleymaniye Eğtim Müdürü ile görüştük. Onlar sınavların yapılması için bir proje hazırlamışlar. O bölgede de sınavların aynı anda yapılması için çalışacağız.”

Irak Kürdistanı’nda Süleymaniye, Halepçe iller başta olmak üzere birçok yerde eğitim-öğretimin başladığı ekim ayından bu yana maaşların verilmemesinden dolayı boykot yapılarak okullar açılmamış, protesto gösterileri düzenlenmişti.
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu