Güncel

Obama’yla İlgili Şoke Eden Detay! 31 Sene Önce…

​Eski ABD Başkanı Barack Obama’yaşamış olduğu hayat hikayesini kaleme alan David J. Garrow’un ‘Rising Star’ adlı yeni kitabında,Obama’nın özel hayatına dair bilinmeyenler gün yüzüne çıktı. Obama’nın eşi Michelle Obama’dan evvel 1986’da başka bir bayana evlenme teklif ettiği ortaya çıktı.

ABD’nin eski başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle’den önceki aşkı ortaya çıktı. Obama, antropoloji profesörü Sheila Miyoshi Jager’e 20’li yaşlarda evlenme teklifi yapmış fakat “Henüz değil” yanıtını almış. ABD’nin eski başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama’dan evvel Sheila Miyoshi Jager ile büyük aşk yaşadığı ve ona evlenme teklif yaptığı ortaya çıktı.
  
Pulitzer Ödüllü yazar David J.Garrow’un ‘Rising Star (Yükselen Yıldız) adlı biyografi kitabında, Obama’nın aşk hayatına dair gün yüzüne çıkardığı ayrıntılar ise şöyle:
  
Barack Obama, 20’li yaşlarında, henüz Harvard’da hukuk eğitimine başlamadan evvel Chicago’da yaşadığı esnada Japon ve Hollanda kökenli Sheila Miyoshi Jager ile beraberdi. Şu an Ohio’daki Oberlin College Üniversitesi’nde Doğu Asya Çalışmaları Profesörü olan Jager ile Obama’nın annesi gibi antropoloji alanında çalışıyordu.

Çift birbirlerine aşıktı; öyle ki, Obama Jager’e evlenme teklif yapmıştı. Fakat Jager’in ailesi bu evliliğe sıcak bakmadı. Aile, bir yandan gelecekte ABD başkanı olmayı kafasına koymuş olan, bir yandan da sosyal yardım projelerinde çalışan Obama’nın gelecek hedeflerini ve çiftin çok genç olmasının evlililiğe engel olduğunu düşünüyordu.
  
HENÜZ EVLENMEYELİM

Jager evlilik teklifine “Henüz değil” yanıtını verdi; çiftin birlikteliği bu şekilde devam etti.

Fakat Jager, Obama’nın 1987’de 25 yaşındayken bir anda değiştiğini anlattı. Jager, başkan olmayı kafasına koyan Obama’nın bir siyah olarak kimliğini daha çok önemsemeye başladığını, siyasi ve ırksal gerekçelerle sürekli tartıştıklarını anlattı. Eski sevgilisine göre, Obama siyah bir siyasetçi olarak gelecek planları ile beyaz bir bayanla birlikteliği arasında kalmıştı.

Jager, “Aniden çok hırslı biri haline geldi. Bu değişimin nasıl olduğunu hatırlıyorum. Tam olarak 1987’de, arkadaşlığın birinci senesinde oldu. Daha henüz o zamanlarda, başkan olacağını hayal kuruyordu.
  
HARVARD’A ÇAĞIRDI FAKAT

 
Çift devamlı tartışmalar yaşarken, Obama da hukuk eğitimi için Harvard Üniversitesi’ne gitmeye hazırlanıyordu. Geleceğin ABD başkanı Chicago’dan Massachusetts’e taşınırken Jager’e kendisiyle gelmesini teklif ettiyse de, Jager antropolojik araştırma için gideceği Seul’a taşınmayı tercih yaptı.

Obama Harvard’daki ilk senesinde Michelle Robinson ile tanıştı; çift kısa zaman içinde ciddi bir arkadaşlığa başladı. Obama ile Jager 1990-1991 arasında birkaç defa görüştü. Fakat Jager, bu görüşmelerde Obama’nın yeni arkadaşlığnı fark edince büyük üzüntü yaşadı.

Kitaba göre, Barack ve Michelle çifti evlendikten sonra Jager ile Obama sadece ‘ciddi konular’ hakkında birkaç defa telefonla görüştü.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu