Ekonomi

O Cezalarda Yeni Dönem Başlıyor Bakan’dan Önemli Açıklama

​Maliye Bakanı Naci Ağ bal, önümüzdeki gün TBMM Genel Kurulunda görüşülme yapılması beklenen teklifin yasalaşması durumunda trafik ve kara yollarındaki Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) cezaları gibi birçok idari para cezasını vatandaşlara artık elektronik ortamda göndereceklerini söyledi.

Ağbal, “Böylelikle hem vatandaşlarımız hızlı ve güvenli bir şekilde  tebligatlarını alabilecek, mağduriyetler ortadan kalkacak hem de kamu idareleri  posta masraflarından kurtulmuş olacak, 100 milyonlarca lira tasarruf yapılacak.

Gelir İdaresi Başkanlığının, Elektronik Tebligat Sistemini  (e-Tebligat) geçen senenin Haziran ayından bu zamana kullandığını söyleyen Ağbal,  söz konusu tarihten beri vergi daireleri tarafından üretilen bazı belgelerin mükelleflere bu sistem üzerinden ulaştırıldığını, mükelleflerin de bu durumdan  memnun olduklarını açıkladı.

Ağbal, bugün itibarıyla sistemi kullanan 2 milyon 600 bin kişi olduğunu söyleyerek, bunların 2 milyon 200 bininin zorunlu, 400 binin de  gönüllü olarak sisteme kaydolduğunu belirtti. Sistemdeki kullanıcı sayısı her geçen gün çoğaldığını söyleyen Ağbal, “e-Tebligat” sistemi 1 senedir başarıyla uygulanıyor.

Ağbal, vatandaşların sistem sayesinde tebligatların güvenli ve hızlı  bir şekilde aldıkların altını çizerek, şunları anlattı:

Eskiden şöyle şeyler çok yaşanırdı, ‘Tebligat bana ulaşmadı’, ‘Kapıma  bırakıp gitmişler’, ‘Evde birine vermişler ama kaybolmuş’ diyen vatandaşlarımızın  sayısı çoktu. Şimdi ise e-Tebligat’la mükelleflerimiz sisteme giriyor, e-posta ve cep telefonu numaralarını kaydediyorlar. Biz de kendilerine tebligatları bu iki  kanalı da kullanarak yapıyoruz. Bu sayede biraz önce ifade ettiğim şikayetler ortadan kalkmış oluyor.

Mağduriyetler ortadan kalkacak sistem kullanım alanı itibarıyla yaygınlaştırmak istediklerinin  altını çizen Ağbal, diğer kamu kurumlarında sisteme ilgi olduğunu söyledi.

Ağbal, bunun üzerine, geçen günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda  kabul edilen yasa teklifine bu konunun da eklendiğini dile getirerek, “Önümüzdeki  günlerde Genel Kurula gelecek teklifin yasalaşması durumunda başta Gümrük ve  Ticaret Bakanlığımız olmak üzere ilk etapta Emniyet Genel Müdürlüğü ve diğer bazı kamu kurumları, idari para cezalarını vatandaşlarımıza e-Tebligat sistemi üzerinden ulaştıracak.

Teklifin yasalaşması ve yapılacak protokollerden sonra trafik ve HGS  cezaları gibi birçok idari para cezasını vatandaşlara artık elektronik ortamda  göndereceklerini söyleyen Ağbal, “Böylece hem vatandaşlarımız hızlı ve güvenli bir  şekilde tebligatlarını alabilecek, mağduriyetler ortadan kalkacak hem de kamu  idareleri posta masraflarından kurtulmuş olacak, 100 milyonlarca lira tasarruf  edilecek. 

Vatandaşlarımızın bu sayede idari para cezalarını erken ödemeleri durumunda yararlandıkları yüzde 25 oranındaki indirim haklarını kaybetme olasılığı  da azalacak.

Önce, vatandaşın onayı alınacak

Bakan Ağbal, diğer kamu kurumların da sistemi ilk etapta kayıtlı 2  milyon 600 bin kişi için kullanabileceğini söyleyerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

İnşallah yasanın yürürlüğe girmesiyle Gümrük ve Ticaret  Bakanlığımızla, Emniyet Genel Müdürlüğümüzle protokoller yapacağız ve artık onlar da bu sistemi kullanmaya başlayacak. İlk başta sistemde kayıtlı olan vatandaşlarımıza bir bilgilendirme yapacağız ve ‘İdari para cezalarını da bu sistem üzerinden almak istiyor musunuz?’ diye soracağız. Burada vatandaşımızın  onayı önemli. Bahsettiğim kurumlar, söz konusu tebligatlarını rızalarını beyan  eden vatandaşlarımıza yapabilecek. Sistem gönüllü katılıma açık. Dileyen  vatandaşlarımız, vergi dairelerimize giderek, sisteme kaydolabilecek.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu