Güncel

O Bölgedeki Binalar Neden Yıkıldığı Sonunda Anlaşıldı

​Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde olan deprem binaların neden yıkıldığı sonunda anlaşıldı. Yapıların hepsi mühendislik hizmeti almadan yapıldığı öğrenildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden bir ekip, Ayvacık ilçesinde depremde hasar gören binaları tek tek inceledi.

DEPREMDE HASAR GÖREN BİNALAR İNCELENDİ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Süha Özden ve Doç. Dr. Celal Tunusluoğlu; İnşaat Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. H. Orhun Köksal ve Arş. Gör. Dr. Selen Aktan; Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Ali Tolga Özden ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümünden Öğr. Gör. Ferruh Altınsoy ve Öğr. Gör. Şebnem Karahan, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde depremde hasar gören Yukarıköy ve Kocaköy’de Çanakkale Valiliği için hazırlanan yapıların durumunu anlatan rapor için inceleme de bulundu.

HEPSİ HARÇSIZ YIĞMA YAPI

Yukarıköy’de yapılan inceleme neticesinde, deprem de hasar gören veya kısmen yıkılan binaların hepsinin mühendislik hizmeti almadan yapılan harçsız yığma yapı olarak inşa edilmiş oldukları tespiti yapıldı.

Mühendislik hizmeti görmüş binaların depremden etkilenmedi. Hazırlanan detay raporda, bölgede yapılması hedeflenen yeni yapılar için bir model teklif yapılacak. Rapor değerlendirilmek üzere Çanakkale Valiliği’ne verilecek.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu