Gap

Nusaybin’in Altyapı İhalesi Düzenlendi

Terörle mücadelede sert günler geçiren Mardin’in Nusaybin ilçesinin alt yapı ihalesi düzenlendi.Nusaybin’in yeniden inşası süreciyle ilgili 55 milyon TL’lik altyapı ihalesini onayladı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016 tarihinde ilan edilen ve 117 gün süren sokağa çıkma yasağının ardından birçok mahallede altyapı büyük oranda tahrip oldu.

6 bin 182 ağır hasarlı ve yıkık apartmanın bulunduğu ilçede hafriyat temizleme çalışmaları sürerken Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, ilçenin yeniden inşasında önemli rol oynayacak su ve kanalizasyon şebekelerine yönelik ihaleleri onayladı.

Büyükşehir Belediyesine bağlı MARSU Genel Müdürlüğü tarafından yüklenici firmalara ihale edilen ve nüfus artışı da göz önünde bulundurularak ilçenin 50 yıllık içme suyu ve kanalizasyon sorununu çözecek alt yapı çalışmalarının bir yılda tamamlanması planlanıyor.

Onay imzasının ardından yüklenici firmalara yer tesliminin yapıldığını belirten Vali Yaman, çalışmanın hayırlı olmasını temenni etti. Yaman, “Nusaybin’e 33,1 milyon TL değerinde 245 kilometre uzunluğunda yeni içme suyu şebekesi yapıyoruz. Bunun yanı sıra yine 20,1 milyon TL değerinde 75 kilometre kanalizasyon borusu kullanımıyla kısmi kanalizasyon çalışmalarını başlattık. İlgili yüklenici firmalara yer teslimi yapıldı ve çalışmalara başlandı. Söz konusu çalışmalar Nusaybin’in 50 yıllık gelecekte hiçbir şekilde içme suyu ve kanalizasyon sorunu yaşanmamasının yanında ilçedeki olası nüfus artışı potansiyeli de göz önünde bulundurularak planlanmış oldu. İnşallah yeni süreçte çağdaş şehirciliğin muhtevası olan, altyapısıyla, üstyapısıyla, park ve bahçeleri, sosyal ve sportif yaşam merkezleriyle çok daha güzel, çok daha modern bir Nusaybin’i hep birlikte inşa edeceğiz.” dedi.
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu