Sağlık

Nüfusun Yüzde 26’sı Her Gün Tütün Ürünü Kullanıyor!

2016 TUİK verilerine göre 15 yaş üzeri nüfusun yüzde 26.5’i her gün tütün ürünü kullanıyor. Sigara bağımlılığında, kişilerin zamanla meydana gelebilecek problemleri göz ardı ederek kullanıma devam ettiğini belirten uzmanlar, bağımlılık oluşturmayı etkileyen faktörlerden birinin de şartlanma olduğunu ifade etti,

Şartlanma, Bağımlılığı Tetikliyor!

Sigaraya başlamayı ve bağımlılık oluşturmayı etkileyen faktörlerden birinin “şartlanma”, ‘’’Sigara içmek zayıflatır, sigara içmek sakinleştirir, sigara içmek hazmı kolaylaştırır, sigara içmek konsantrasyonu arttırır, çay-kahvenin yanında sigara içilir’ vb. ifadeler sigaraya başlamayı ve kullanımı sürdürmeyi etkiler. Ayrıca sigaraya erişim ve ulaşım kolaylığı, sigara denetim yasalarının zayıflığı veya yetersizliği, sağlık uyarıların yetersiz olması, uygun fiyatlı olması, evde-işyerinde-okulda, umumi yerlerde vb. yerlerde sigara içilebilmesi, sigara içmeyi destekleyen toplumsal, kültürel ve ekonomik etmenler, stres faktörleri, sosyal öğrenme faktörleri gibi durumlar da sigara bağımlılığının gelişim ve yaygınlığında önemli rol oynamaktadır”.

Kısa Vadede Zarar Görmeyen Kişiler, Sigarayı Bırakmak İstemiyor!

“Bir bağımlılık biçimi olarak sigara bağımlılığı, diğer bağımlılık biçimleriyle karşılaştırıldığında sosyal, ekonomik, yasal ya da psikolojik alanlarda diğer bağımlılık türlerine göre nispeten kısa vadede daha az soruna yol açmaktadır”. Dolayısı ile insanlar kısa vadede kendileri üzerinde önemli bir zarar görmediklerinden, uzun vadede yaşayabilecekleri olumsuzlukları göz ardı edebilmekte, kısa vadeli hazzı uzun vadeli olası olumsuzluklara tercih edebilmektedir. Türkiye ortalamalarına baktığımızda; 2016 TUİK verilerine göre 15 yaş üzeri nüfusun yüzde 26.5’i her gün tütün ürünü kullanmaktadır.Bu oran 2014’te 27.3, 2012 de 23.2 ve 2010’da 25.4 olarak bulunmuştur. Son iki yıl içerisinde sigara kullanımında % 0.8 lik bir azalma görülmüştür. 2014’te daha önce hiç tütün ürünü içmemiş kişiler 15 yaş üzeri nüfusun yüzde 49,8’ini oluştururken 2016’ya gelindiğinde hiç tütün ürünü kullanmamış olanların oranı yüzde 56,5’e yükselmiştir” 

Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir!

Sigara bağımlılığının tıpkı diğer bağımlılık türleri gibi tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Simge Alevsaçanlar Cücü, “Sigara bağımlığının tedavisinde amaç kişinin bağımlılığı hakkında bilgi sahibi olması, sigaranın zararları hakkında bilgilenmesi, sigara isteği ile baş etme yöntemlerini uygulayabilmesi, stres ve olumsuz duygular ile başa çıkma yöntemlerinin geliştirilmesi ve uzun vadede sigaraya yeniden başlamaların önlenmesidir” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigara bağımlılığı tedavisinde farklı yaklaşımlar ve yöntemler uygulanmaktadır. Faydalı olan tek bir yoldan bahsetmek mümkün değildir. Uygulanacak tedavi kişinin beklentileri, kişinin kullanım öyküsü, başa çıkma kaynakları vb ye şekillendirilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı