Ekonomi

Netice Evet Oldu Dolar Dakikalar İçinde…

Dolar/TL, referandumda resmi olmayan neticelerin “evet” oyların önde olduğunu göstermesi sonrasın da uluslararası piyasalar da 3,62 seviyesine kadar indi.

Anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasında, resmi olmayan neticelere göre “evet” çıkmasından sonra uluslararası piyasada yeni haftaya sert inişle başlayan dolar/TL 3,6250’yi gördü. 

Dolar/TL, cuma günü yurt içi piyasalarda 3,69’un üzerinde seyretmiş ve hafta kapanışına uluslararası piyasada 3,7376’ya kadar yükselmişti.

Halk oylamasından sonra uluslararası piyasada 3,6250’ye kadar gerileyen dolar/TL, saat 22.30’da, önceki kapanışına göre yaklaşık yüzde 3 olarak azalarak 3,6310 seviyesinde dengeyi korumuş oldu. 

Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 2,1 azalışla 3,8600, sterlin/TL yüzde 2,20 düşüşle 4,5510’dan işlem gördü.

Analistler, halk oylamasında, resmi olmayan neticelere göre “evet” çıkmasının, beklentiler doğrultusunda TL varlıkların güçlenmesini sağladığını belirtiyor.

Halkoylamasının gündemden düşmesiyle, hükumetin reformlara ve ekonomiye daha çok odaklanacağı beklentisinin yatırımcıların TL varlıklara olan ilgisinin devam etmesini sağlayabileceğini söyleyen analistler, dolar/TL’de teknik açıdan 3,60 ve 3,55 desteklerinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu