Teknoloji

Neden Ay’a Seyahat Etmeye Bu Kadar Takıntılıyız?

İsrail, ayda özel olarak finanse edilen bir uzay aracını ilk inen ülke haline getirerek uzay tarihi oluşturmayı planlıyor.

Perşembe gecesi millet , Florida’daki Cape Canaveral’dan bir Falcon 9 roketinde uzaya fırlatılan , İbranice’de “Genesis” anlamına gelen Beresheet uzay aracının piyasaya sürülmesiyle bu hedefe bir adım daha yaklaştı .

Başarılı olursa, İsrail aya özel bir görev başlatan ilk ülke olmayacak, ay yüzeyine ulaşan dördüncü ülke de olacak.

Şimdiye kadar, yalnızca Rusya, ABD ve Çin, 239.000 kilometrelik dünyayı dev tozlu uydu yolculuğuna çıkardılar.

Morris Kahn ve kumarhane şirketi Sheldon Adelson gibi milyarder girişimciler tarafından finanse edilen proje, ABD astronotlarının ay yüzeyinde ilk kez yürüdükten 50 yıl sonra geldi.

Ancak neden bir asteroit veya Mars’a daha iddialı görevler sunabildiğiniz zaman kaynakları aya geri uçmaya adadın?

Northumbria Üniversitesi Uzay Hukuku profesörü Christopher Newman, “Sanırım bitmemiş bir iş hissi var” dedi.

“Apollo misyonu dünyanın hayal gücünü ele geçirdi ve sonra durdu. 60’ların başındaki ve 70’lerin misyonlarını aya iten şey buydu. Şimdi gördüğümüz şey ayın bizim için yapabilecekleri. ”

İsrail’in Beresheet misyonunun amacı ay yüzeyinde manyetik anomaliler ölçmek ve ayın demir çekirdeğin daha derin bir anlayış ölçebiliyor Dünya’da bilim adamlarına verileri geri göndermektir.    

ayrıca Dünya’nın oluşumu yeni bir ışık tutabilecek bir şey – o nihai hedefi bizim ay ilk nasıl oluştuğunu anlamaya yardımcı olmaktır.

Ay’ı keşfetmenin öncelikli olmasının pratik nedenleri de var.

Bazı ülkeler ayın güneş sisteminin geri kalanına seyahat etmek isteyen astronotlar için bir ay karakolu gibi davranacağını umuyor .

NASA, örneğin, ayın etrafında astronotları Mars’a götürecek yörüngeli bir platform yaratmayı planlıyor.

Surrey Uzay Merkezi müdürü Profesör Guglielmo Aglietti, “Ay uzayda herhangi bir yere gitmek için makul bir ilk adım” diyor. “Diğer gezegenlere gitmek istiyorsak, aya gitmek için ilk atlayışa daha aşina olmak zorundayız.”

Bir karakol olarak hareket etmenin yanı sıra, bir ay habitatı, Helyum-3, altın ve diğer nadir toprak metalleri gibi değerli kaynaklar için ayın madenciliği için faydalı olabilir.

Örneğin Helyum-3, Dünya’daki bir füzyon reaktöründe daha güvenli nükleer enerji sağlamak için ayda mayınlı olabilir.

Ayın mineral hazinelerini aramak bir miktar umut vaat etse de, tam bir kazıdan bir süre uzaktayız. Profesör Aglietti, “Bana göre, ticari sömürüden biraz uzaktayız” diyor.

Daha sonra İsrail, Hindistan Chandrayaan-2 misyonuyla baharda beşinci ay ülkesi olmayı umuyor.

Japonya ayrıca, 2020-2021 yılları arasında volkanik bir alanı incelemek için SLIM adlı küçük bir ay toprak göndermeyi de planlıyor.

1972’den bu yana aya geri dönmemiş olan ABD’ye gelince, ABD’de Başkan Donald Trump’ın 2017’de yayımladığı kurallara göre, şimdi NASA’nın resmi politikası iadesi.

Açık Üniversitede Gezegensel Bilim ve Keşif okuyucusu Dr. Mahesh Anand, “Ay her zaman bu özel yeri zihnimizde tuttu” dedi.

“Gökyüzünde görebileceğiniz en parlak nesne…… ve oraya asla varacağınızı asla düşünmezsiniz.” Ama kısa süre sonra İsrail uzaya yeni bir döneme yol açacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı