Güncel

NATO Genel Sekreteri Suriye’ye Bölgeyi Açın Çağrısı Geldi

NATO Genel Sekreteri Suriye’ye bölgeyi açın çağrısı geldi NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, uluslararası gözlemcilerin kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen bölgeye geçişine izin verilmesini istedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye yönetimine çağrıda bulunarak uluslararası gözlemcilerin ve yardım kuruluşlarının kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen bölgeye geçişine izin verilmesini istedi.

Stoltenberg çağrısında, “Kimyasal silah kullanımını en şiddetli şekilde kınıyoruz. Olayın sorumluları hesap vermeli.” ifadelerini kullandı.

“Suriye halkının korkunç acısını sona erdirmek için çabalarımız olmalı.”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, “Suriye halkının korkunç acısını sona erdirmek için çabalarımız olmalı. Mevcut çıkmazın riskleri konusunda derin kaygı duyuyorum” dedi.

Guterres, Suriye’de durumun “kontrol dışına çıkma” riski nedeniyle kimyasal silahların bildirilen kullanımıyla ilgili mevcut çıkmazı kırmak için Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesine çağrıda bulundu.

Güvenlik Konseyindeki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve Konseyin şimdiye kadar bu hususta uzlaşı sağlayamamasına üzüldüğünü belirten Guterres, “Suriye halkının korkunç acısını sona erdirmek için çabalarımız olmalı. Mevcut çıkmazın riskleri konusunda derin kaygı duyuyorum. Beş daimi Konsey üyesinin büyükelçilerini aradım. Kontrolden çıkan durumdan kaçınmak gerekmektedir.” dedi.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı