Ekonomi

Müthiş Enerji Hamlesi O Bölgeden 170 Milyar Metreküp Alınabilir

Türkiye Petrolleri (TP), Trakya’nın Hamitabat bölgesinde yakınında olan sahasında kaya gazı için iki kuyuda ilk çatlatma operasyonu gelecek hafta yapılması hazırlanıyor.

Daha evvel özel sektörün konvansiyonel gaz üretimi yaptığı Trakya bölgesinde, konvansiyonel olmayan şeklinde tanımlanan kaya gazı üretimi için, TP tarafından ilk somut adım atılıyor.TP, kaya gazı üretimi için ilk çatlatma operasyonu gelecek hafta içinde yapmayı hedefliyor. Hamitabat bölgesi yakınında iki kuyuda yapılacak çatlatma operasyonu için Amerikan merkezli Halliburton şirketinden teknik hizmet alınacak.

İki kuyuda yapılacak çatlatma operasyonu sonrasında verim alınması durumunda, bölgede peş peşe yeni kuyuların açılması bekleniyor.Aynı zamanda, üretim yapılabilmesi durumunda bu bölgedeki mevcut altyapının da kullanılarak Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) veya diğer şirketlerin sistemine doğalgaz verilebileceği söyleniyor.

TP’nin 2 senedir üzerinde çalıştığı operasyon özel sektör tarafından da takip edildiği ve başarılı olunması durumunda bu şirketler için de cesaret verici olacağına dikkat çekiyor.

170 milyar metreküp kaya gazı alınabilir

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) 2013’te dünya kaya gazı haritasını ortaya koyduğu raporuna göre, Trakya bölgesinde yerinde kaya gazı miktarı 962 milyar metreküp olarak tahmin edilirken, bu miktarın 170 milyar metreküpü ekonomik anlamda üretilebilir konumda bulunuyor.

Ayrıca, aynı bölgede 2 milyar varil olarak tahmin edilen kaya petrolünün 100 milyon varilin üretilebilir durumda olduğu hesaplanıyor.

Türkiye’de aynı zamanda, Güneydoğu Anadolu bölgesinde 3,7 trilyon metreküp kaya gazı olduğu söylenilen söz konusu rapora göre, bu miktarın 481 milyar metreküpü çıkarılabilir bölümü oluşturuyor. Aynı bölgede, 4,6 milyar varil üretilebilir, 91 milyar varil de yerinde kaya petrolü olduğu tahmin ediliyor.

Çatlatma denilen teknolojik işlemle basınçlı su kullanılarak, yer altındaki kaya katmanların içinde kırılmalar gerçekleştirilip gaz veya petrol rezervlerin açığa çıkarılması ve ekonomik olarak üretime uygun hale getirilmesi sağlanıyor. 

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu