Güncel

MÜSİAD : Vizelerin Kaldırılması Türkiye İçin Kesin Bir Çözüm Noktası Haline Gelecektir.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, AB’nin Vize Politikasında değişikliğe gitmesinin Türkiye için olumlu bir gelişme olduğunu ancak çözüm olmadığını belirterek, “Vizelerin kaldırılması, Türkiye için kesin bir çözüm olacaktır.” dedi.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, AB’nin Vize Politikasında değişikliğe gitmesinin Türkiye için olumlu bir gelişme olduğunu ancak çözüm olmadığını belirterek, “Vizelerin kaldırılması, Türkiye için kesin bir çözüm olacaktır.” dedi.
 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, AB’nin vize politikasında değişikliğe gitmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Avrupa Birliği’nin (AB) vize politikasını değiştirdiği yönündeki açıklamaları değerlendiren Kaan, önerilen değişiklikler arasında Schengen vize başvurularında, başvurunun yanıtlanması için öngörülen sürenin 15 günden 10 güne indirilmesi, başvuruların elektronik ortamda yapılması imkânının sağlanması, güvenilir başvuru sahiplerine 1’den 5 yıla kadar çoklu vize verilmesi, AB’nin dışında kalan ülkelere giriş için 7 güne kadar geçerli olacak tek girişli vizelerin verilmesi ve 60 avro olan vize ücretinin 80 avroya çıkarılması gibi konularının yer aldığını söyledi.

Söz konusu değişiklerin özellikle AB içerisinde yer alan ülkelere, vize ile giren ülkelerin yakın takip etmesi gereken bir süreç olduğunu belirten Kaan, “Bu bağlamda, başvurunun yanıtlanmasının 15 günden 10 güne düşürülmesini güzel bir gelişme olarak yorumlayabiliriz. Başvuruların elektronik ortamda yapılmasını da süreci kolaylaştıran etmenlerden biri olarak düşünüyoruz. Vizelerin çok girişli ve uzun süreli verilmesi düzenlemesi, vize alan kişi açısından önem arz ediyor. Bu durum hem vize maliyetinin azalması hem de sık sık vize alma durumunun ortadan kaldırılması açısından oldukça olumlu bir yaklaşım. Vize düzenlemelerini, bu şekilde değerlendirdiğimizde güzel bir gelişme olarak nitelendirebiliriz.” dedi.

Vize ücretlerinin arttırılmasına yönelik düzenlemenin oldukça düşündürücü bir konu olduğunu belirten Kaan, vize başvurusunun maliyetlerinin sadece başvuru ücreti ile sınırlı olmadığını söyledi.

Kaan sözlerine şöyle devam etti: “Vize başvurusunun maliyetleri sadece başvuru ücreti ile sınırlı değil. Bununla birlikte birçok ek kalem de mevcut. Türk vatandaşları geçtiğimiz 7 yılda (2010-16) Schengen vize başvuruları için 317 milyon avro ödedi. Bu kararın tekrar gözden geçirilmesi, Türk iş dünyası için son derece faydalı olacaktır. Türkiye, Avrupa’nın en büyük ticari partnerlerinden biridir. Çok sayıda vatandaşımız Avrupa ile iş yapmakta, Avrupa’ya yatırım yapmakta ve bundan dolayı sık sık seyahat etmek durumunda kalmaktadır. Öte yandan, 7 milyona yakın Türk’ün Avrupa’da yaşaması da önemli bir etmen. Tüm bunlar düşünüldüğünde, vizelerin kaldırılması, Türkiye için kesin bir çözüm olacaktır.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu