Ekonomi

MÜSİAD Asgari Ücret Artış Oranı Makul

MÜSİAD Batman Şube Başkanı Suad Özdemir, asgari ücrete yapılan zam orarını makul bir artış olarak değerlendirdi.

Asgari ücretin 2017 yılı için yaklaşık yüzde 8 artış ile net bin 404 TL, brüt bin 777.5 TL olarak belirlenmesine ilişkin yazılı bir açıklama yapan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Batman şube Başkanı Suad Özdemir, yapılan zam orarını makul bir artış olarak değerlendirdi.

Özdemir, açıklamasında yeni asgari ücretin hayırlı olmasını dileyerek, işverene verilen ek desteklerin devam etmesi durumunda, yaklaşık yüzde 8’e tekabül eden bu artışı olumlu bir gelişme olarak gördüğünü belirtti.

Özdemir, değerlendirmesinde şunları kaydetti: “Hatırlanacağı gibi 2016 yılında asgari ücrette ciddi bir iyileştirilme yapılmış ve yüzde 30 oranında ciddi bir iyileştirme yapılmış ve net bin 300 TL olarak belirlenmişti. Sadece bin TL asgari ücreti etkiliyor gibi görünse de, o tarihe kadar hem bin-bin 300 TL arasında ücret alanları, hem de bin 300 TL’nin üzerinde ücret alanları da kademeli olarak etkileyen bu artış, işverenlere beklenmedik bir maliyet getirmişti. Ancak hükümetimizin ek destekleri ile işverenin yükü nispeten hafifletilmişti.”

Asgari ücretin yüzde 8’lik artışla net bin 404 olacağını hatırlatan Özdemir, “Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, işverene 2016 yılında uygulanan 100 TL tutarındaki desteğin 2017 yılı boyunca da devam edeceğinin müjdesini vermişti. İş alemi olarak, bu desteğin devam edeceğine yönelik Bakanlar Kurulu kararını bekliyoruz. Elbette, çalışanlarımızın daha iyi maddi koşullar altında çalışmasını bizler de arzu ediyoruz. Ülkemizin koşulları göz önüne alındığında, yüzde 7-7.5’luk yılsonu enflasyon beklentisine uygun olan bu zam oranı, makul bir artış olarak değerlendirilebilir.” ifadelerine yer verdi.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu