Güncel

Müftülük Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Diyarbakır Müftülüğü, son dönemde il, ilçe müftülükleri, Diyanet Vakfı, Cami ve Kur’an Kursları adına bağış alma ve ürün satma gibi bir uygulamalarının olmadığını belirterek, bu yönde vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı.

Diyarbakır Müftülüğü, kendi adlarına bağış alma ve ürün satma gibi bir uygulamalarının olmadığı açıklamasında bulunarak, vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı.

Diyarbakır Müftülüğünden yapılan açıklamada, konu hakkında kendilerine ihbarların geldiği belirtilerek, söz konusu dolandırıcıların görülmesi halinde kimlik sorulması ya da polise ve müftülüğe haber verilmesi uyarısında bulunuldu.

Müftülüğün bağışları makbuz karşılığında aldığı hatırlatılan açıklamada, “Son zamanlarda, İl-ilçe müftülüklerimizin,  Diyanet Vakfımızın, camilerimizin ve Kur’an Kurslarımızın adı kullanılarak bazı kurum, kuruluş ve vatandaşlarımızdan Elif-ba, Kur’an-ı Kerim veya dini kitapların satışı, cami yardımı ile fitre, zekât bağışı gibi değişik yöntemlerle bağış toplandığı ve bu yolla dolandırıcılık yapıldığı ihbarları tarafımıza gelmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olan müftülüklerin, Türkiye’nin hiçbir yerinde, kapıları çalarak veya sokakta insanların yolunu keserek bağış talep etme veya ürün satma gibi bir uygulaması asla yoktur. Müftülüğümüz resmi bir kurumdur. Siz hayırseverlerimizin bağışları ancak yasal çerçevede, makbuz karşılığında ve usulünce kabul edilmektedir. Bu tür kişilerle karşılaşırsanız lütfen itibar etmeyiniz, kimliklerini görmek isteyiniz ve acil olarak ‘155 Polis İmdat’a ihbar ediniz. Ayrıca, 0412 234 69 50 numaralı telefonu arayarak durumu müftülüğümüze bildiriniz.” ifadelerine yer verildi. 

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu