Gap

Mobil kanser tarama aracı Batman’da hizmet veriyor

Mobil kanser tarama aracı Batman’da hizmet veriyor ​Konuya ilişkin bilgi veren İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Osman Sünger, “Kanser dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm sebebi olması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur.Mobil kanser tarama aracı Batman’da hizmet veriyor Batman’da mobil kanser tarama aracı merkez, ilçe ve köylerde hizmet vermeye başladı. Batman İl Sağlık Müdürlüğünün mobil kanser tarama aracı merkez, ilçe ve köylerde hizmet vermeye başladı.

Konuya ilişkin bilgi veren İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Osman Sünger, “Kanser dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm sebebi olması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünya genelinde kanser hastalığının yükü her geçen gün artış göstermektedir. 21’inci yüzyılda kanser konusunda en önemli kontrol stratejisinin korunma ve erken teşhis olduğu bilinen bir gerçektir. İlimizde uluslararası kanser standartlarına göre 3 kanserin (meme, rahim ve kolon) taraması Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve Aile Hekimliklerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.” dedi.      

 
 

Erken teşhis çok önemli

Kanseri erken evrede tespit ederek basit yöntemlerle tedavisini sağlaması amacıyla mobil kanser tarama aracını hizmete sunulduklarını söyleyen Sünger, şöyle devam etti: “Rahim ağzı kanserinde 30-65 yaş aralığındaki kadınlar taranmaktadır. İlimizde 2018 yılında 30-65 yaş aralığındaki 18 bin kadına ulaşmayı hedeflemekteyiz. Taramalar bir doktor, 2 ebe tarafından yapılacaktır. Rahim ağzı kanseri erken teşhisi için HPV DNA testi yapılmak üzere jinekolojik masası olan tarama aracımız tüm merkez ve köylerimizde hizmet verecektir. İlimizde 30-65 yaş aralığındaki kadınlarımızı rahim ağzı kanseri taramalarını yaptırmak üzere KETEM’lere, Aile Hekimlerine ve mobil tarama aracımıza bekliyoruz.

İLKHA

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı