Güncel

Mit Harekete Geçti 2. Dalga Yolda

​Emniyet arşivinde, 13 bin Fetullah Terör Örgütü üyesi daha isim ve bilgileri tespiti yapıldı. Bu isimler için ikinci bir dalga operasyonu geliyor.

MİT tarafından ele geçirilen sd karttan çıkan listelerde tespit edilen, emniyetin sivil mahrem imamları ve emniyet personeline yapılan operasyondan sonra FETÖ’nün kripto isimlerine yönelik 2’inci bir dalga bekleniyor. Kozanlı Ömer’den sonra emniyet imamlığına atanan şahısta tespit edilen sd kartta 30 bin üzerinde listenin çıkmasından sonra 17 bin kişiye daha önceden diğer soruşturmalar kapsamında işlem yapıldığı ve geri kalan 13 bin kişilik liste için hazırlıklar yapıldığı söylenildi. 

Örgütün sadece kripto sayılan bazı isimlerin kullandığı tespit edilen ByLock gibi haberleşme ağı olan “Co-Co” adlı program kullandıkları anlaşıldı. Öte taraf bu listeler dışında yapılan operasyon kapsamında Ankara’da 11 bin kişilik bir listenin hazırlıkların tamamlanmasından sonra operasyon için düğmeye basılması bekleniyor.

KRİPTOLAR TAMAMEN DEŞİFRE OLACAK

17-25 Aralık darbe girişiminden sonra Emniyet Genel Müdürlüğü içindeki Fetullah Terör Örgütü’ne (FETÖ) en kapsamlı operasyon yapılmasından sonra örgütün omurgası olarak görülen yapı çökertildi. Operasyon 2 hafta önce MİT tarafından ele geçirilen sd karttan çıkan listedeki isimlere yurt dışı yasağı konuldu. Ardından listedeki kripto isimlere inceleme yapan MİT emniyetin sivil mahrem imamları ve emniyet içindeki kripto isimlere operasyon için düğmeye bastı. 

Yapılan bu kapsamlı operasyondan sonra FETÖ’nün kripto isimlerine yönelik 2’inci dalga bekleniyor.

DİĞER LİSTE BEKLENİYOR

Kozanlı Ömer’den sonra emniyet imamlığına atanan şahısta bulunan sd kartta kripto olarak tespit edilen ve örgüt tarafından fişlenen 30 bin üzerinde FETÖ’cü çıktı. Sd kartta çıkan listelerin incelemelerden sonra diğer soruşturmalar kapsamında 17 bin kişiye daha evvelden işlem yapıldığı geri kalan 13 bin kişilik kripto liste için operasyon hazırlığı yapıldığı söylenildi.

Co-Co ile haberleşme

FETÖ’cüler birçok iletişim ağı kullanarak kendi aralarında haberleşmişler. Örgüt içinde kripto olan kişiler genellikle yüz yüze iletişimi tercih yaptığı tespit edildi. Fakat Türkiye geneli mahrem imamlara yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan kripto kişilere yönelik incelemelerde kendi aralarında Co-Co iletişim ağı ile haberleştiği öğrenildi. 

Kripto FETÖ’cülere Türkiye geneli başlatılacak operasyon Ankara ayağında, örgüt ile iltisaklı olan yaklaşık 11 bin kişiye operasyon için düğmeye basılması bekleniyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu